Sork­ka­rau­dal­la sur­man­nut jä­tet­tiin ho­vi­oi­keu­des­sa tuo­mit­se­mat­ta

Sorkkaraudalla entisen tyttöystävänsä surmannut helsinkiläismies jätettiin Helsingin hovioikeudessa rangaistukseen tuomitsematta.

Sorkkaraudalla entisen tyttöystävänsä surmannut helsinkiläismies jätettiin Helsingin hovioikeudessa rangaistukseen tuomitsematta. Hovioikeus katsoi, että mies on ollut surman tehdessään mielisairas.

Helsingin käräjäoikeus oli tuominnut vuonna 1977 syntyneen miehen täyttä ymmärrystä vailla tehdystä murhasta kymmeneksi ja puoleksi vuodeksi vankeuteen. Sekä mies että uhrin omaiset valittivat tuomiosta hovioikeuteen.

Koska tekijän oli mielentilatutkimuksessa todettu sairastavan paranoidista skitsofreniaa, ei hovioikeuden mielestä ollut kohtuullista tuomita häntä myöskään huomattaviin vahingonkorvauksiin.

Vankeusrangaistuksen muuttamisen lisäksi hovioikeus alensi uhrin omaisille maksettavia vahingonkorvauksia.

Käräjäoikeudessa mies oli tuomittu maksamaan uhrin vanhemmille ja sisarelle korvauksia 42 000 euroa henkisistä kärsimyksistä. Hovioikeudessa vahingonkorvaussummaa pudotettiin alle puoleen eli 18 000 euroon.

Syyttäjä vaati hovioikeudessa tekijälle rangaistusta täydessä ymmärryksessä tehdystä murhasta. Tätä vaativat myös uhrin omaiset tai ainakin he edellyttivät tuomion korottamista.

Omaisten mielestä mielentilatutkimuksessa oli annettu liikaa painoa miehen kertomuksille kuolleiden äänien kuulemisesta. Äänet olivat miehen mukaan kehottaneet häntä tappamaan tyttöystävänsä.

Syyttäjän mukaan mies oli alkanut kertoa kuulleensa kuolleiden ääniä vasta mielentilatutkimuksen puolessa välissä keskusteltuaan ensin toisen potilaan kanssa.

Mielentilatutkimuksen tehnyt lääkäri oli kuitenkin vakuuttunut miehen sairauden aitoudesta ja hänen näkemykseensä yhtyi myös hovioikeus.

Mies hakkasi toista kiloa painavalla sorkkaraudalla 19-vuotiaan, entisen tyttöystävänsä kuoliaaksi heinäkuussa 2000 Helsingin Torpparinmäessä. Hän oli muun muassa raahannut uhrin asuntonsa vessaan ja lyönyt naista siellä uudelleen.

Välillä hän oli käynyt siivoamassa ja lyönyt naista siivoustauon jälkeen sorkkaraudalla vielä monta kertaa. Lopuksi hän oli kastellut pyyhkeen ja laittanut sen uhrin suun eteen.

Teon jälkeen hän oli vaihtanut vaatteet ja ajanut Polvijärvelle. Poliisi tavoitti hänet seuraavana päivänä Porvoon moottoritieltä Vantaalla.

Hovioikeus päätti, ettei miestä ole enää surman vuoksi pidettävä vangittuna.

Mies passitetaan mielisairaalaan, koska Terveydenhuollon oikeusturvakeskus on katsonut hänen olevan tahdosta riippumattoman hoidon tarpeessa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä