So­pu­pe­li-ju­pa­kan tut­ki­jal­le huo­mau­tus

Eduskunnan apulaisoikeusasiamies Ilkka Rautio on antanut huomautuksen Helsingin kihlakunnan poliisilaitoksen vanhemmalle rikoskonstaapelille, joka toimi tutkijana pesäpallon niin sanotun sopupelijupakan esitutkinnassa.

Eduskunnan apulaisoikeusasiamies IlkkaRautio on antanut huomautuksen Helsingin kihlakunnan poliisilaitoksen vanhemmalle rikoskonstaapelille, joka toimi tutkijana pesäpallon niin sanotun sopupelijupakan esitutkinnassa.

Poliisimies oli totuudenvastaisesti ilmoittanut Kankaanpään Mailan ex-kapteenille ja tämän avustajalle, että Kankaanpään pelinjohtaja oli jo tunnustanut sopupelaamisen. Esitutkintalaki kieltää väärän ilmoituksen antamisen kuulustelukeinona.

Apulaisoikeusasiamies katsoi, että vanhempi rikoskonstaapeli oli tahallaan rikkonut esitutkintalakia. Hän ei kuitenkaan pitänyt aiheellisena virkasyytteen nostamista, vaan tyytyi antamaan huomautuksen.

Painostusta, myöhäinen ajankohta

Oikeusasiamiehen tutkittavana on ollut kolme laajaa kantelua yhteensä 26 kantelijalta Kankaanpään Mailan, Oulun Lipon ja Seinäjoen Maila-Jussien vuoden 1998 joukkueista.

Kantelut koskivat poliisin menettelyä sopupelijupakan esitutkinnassa.

Kantelijoiden mukaan heitä oli kuulusteluissa muun muassa painostettu ja pidetty tarpeettoman pitkään pidätettyinä sekä uhattu vangitsemisella.

Lisäksi heitä oli kantelijoiden mielestä kuulusteltu myöhäisiin aikoihin, eikä heidän mahdollisuuksiaan ruokailla ollut aina turvattu. Jutun tutkinnanjohtaja ja tutkijat kiistivät väitteet.

Pääosalle väitteistä ei oikeusasiamiehen tutkimuksissa löytynyt näyttöä. Apulaisoikeusasiamies määräsi kuitenkin keskusrikospoliisin tekemään esitutkinnan Kankaanpään Mailan ex-kapteenin kuulustelun tapahtumista.

Koko sopupelijupakan laajassa esitutkinnassa kuultiin syyllisiksi epäiltyinä 561 henkilöä. Syyttäjä nosti ensi vaiheessa syytteet 21 henkilöä vastaan.

Vantaan käräjäoikeus tuomitsi kesäkuussa 2001 syytetyt yhtä lukuunottamatta ehdollisiin vankeusrangaistuksiin tai sakkoihin.

Tuomioista on valitettu, ja asian käsittely on kesken Helsingin hovioikeudessa.

Ilmoita asiavirheestä