So­pu­pe­leis­tä vielä 23 kä­rä­jä­pro­ses­sia

Valtionsyyttäjä Ari-Pekka Koivisto on saanut pitkävetopelaamiseen liittyneen sopupelijutun syyteharkinnan valmiiksi. Viimeisessä aallossa oli esillä suuret voittajat - Veikkaukselle palautettu vetovoitoista jo liki puolet.

Loppusuoralla. Sopupelijupakan syyttäjä Ari-Pekka Koivisto voi huokaista pian helpotuksesta.
Loppusuoralla. Sopupelijupakan syyttäjä Ari-Pekka Koivisto voi huokaista pian helpotuksesta.

Valtionsyyttäjä Ari-Pekka Koivisto on saanut pitkävetopelaamiseen liittyneen sopupelijutun syyteharkinnan valmiiksi.

Käräjätupaan päätyi elokuun 1998 viiden ottelun tapahtumien vuoksi aiemmin jo siellä olleiden 21 henkilön lisäksi lopulta vain 24 muuta henkilöä.

Epäiltyjä oli esitutkinnassa kaikkiaan 560. Syyttämättäjättämispäätöksiä Koivisto on tehnyt 364, joista 124 ovat seuraamusluontoisia eli petoksen tai sen edistämisen syyksilukevia. Syyttämättäjätetyt ovat sopineet asian jutun asianomistajan Oy Veikka Ab:n kanssa eli palauttaneet voittorahansa.

Veikkaus arvioi kokonaisvahingokseen noin 1,55 miljoonaa euroa (9,2 miljoonaa markkaa). Tähän mennessä sille on palautettu voittoja reilut 700 000 euroa (hiukan yli neljä miljoonaa markkaa).

Koivisto on jo jättänyt viimeisen aallon syytetyistä viidestä haastehakemuksen Vantaan käräjäoikeuteen. Kaikille heistä Koivisto vaatii rangaistusta petoksesta.

Lopuista 18 henkilöstä haastehakemukset lähtevät Ikaalisten, Vantaan ja Tampereen käräjäoikeuksiin.

Heistä seitsemän on kesällä 1998 pelanneiden joukkueiden jäseniä ja loput joko heidän hyviä ystäviään tai ammattimaisia pitkävetopelaajia. Yksi henkilöistä tulee saamaan kaksi syytettä.

Haasteen saavat 18 henkilöä voittivat sopupelikierroksilla yhteensä reilut 520 000 euroa (3,1 miljoonaa markkaa) ja suurin yksittäinen voitto oli kahteen pekkaan saadut noin 170 000 euroa (reilut miljoona markkaa).

He kaikki tulevat saamaan syytteen törkeästä petoksesta.

Rangaistusvaatimukset Koivisto linjaa Vantaan käräjäoikeuden ja Helsingin hovioikeuden jo vahvistamille tasoille eli petoksista riittää sakkorangaistus ja törkeistä petoksista muutaman kuukauden pituinen ehdollinen vankeusrangaistus.

"Ensimmäisessä käsittelyssä oli mukana jutun sopijat ja junailijat. Nyt pääosassa ovat suuret voittajat", vertaa Koivisto.

Alunperin Koivistolla oli tarkoitus tuoda yksi prosessihaara myös Raahen käräjäoikeuteen, koska kaksi 18 haasteen saavista ovat Pattijoen Urheilijoiden pelikauden 1998 superjokeri ja pelinjohtaja. He joutuvat matkaamaan Vantaan käräjäoikeuteen.

Ikaalisten ja Tampereen käräjäoikeuksissa puidaan Kankaanpään Mailan pelaajien ja heidän tuttaviensa jutut ja Vantaalla Pattijoen kaksikon lisäksi Kaisaniemen Tiikereiden ja Hyvinkään Tahkon pelaajien ja muiden pääkaupunkiseudulla asuvien syytteet.

"Näillä näkymin on mahdollista, että koko paketti on valmis vuoden 2004 kevääseen mennessä, jolloin alkaa uusi pesäpallokausi. Tämä jää ja pitääkin jäädä pysyvästi Suomen urheiluhistoriaan ja on ehdottomasti yksi erikoisemmista myös koko rikoshistoriassamme", arvioi Koivisto.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä