Soneran osak­kuus­yh­tiö pääsee Saksan gsm-mark­ki­noil­le

Soneran ja espanjalaisen Telefonican omistama matkapuhelinyhtiö Group 3G on tehnyt sopimuksen saksalaisen E-Plus-operaattorin kanssa gsm-verkon käytöstä.

Soneran ja espanjalaisen Telefonican omistama matkapuhelinyhtiö Group 3G on tehnyt sopimuksen saksalaisen E-Plus-operaattorin kanssa gsm-verkon käytöstä. Group 3G:llä on Saksaan kolmannen sukupolven umts-verkkolupa, mutta yhteenliittymällä ei ole Saksassa toisen sukupolven gsm-verkkoa.

Sopimus E-Plussan kanssa antaa Group 3G:lle mahdollisuuden päästä Saksan matkapuhelinmarkkinoille ennen umts-verkkojen valmistumista ja parantaa näin ryhmittymän mahdollisuuksia umts-kilpailussa.

Viikonvaihteessa solmittu sopimus tulee voimaan ensi syksynä. Umts-verkot tulevat käyttöön Saksassa vuosina 2003–2004.

Hollantilaisen KPN Telecomin omistamalle E–Plussalle sopimus antaa mahdollisuuden pienentää yhtiön raskasta velkataakkaa.

Ilmoita asiavirheestä