Sonera vaih­teek­si nou­sus­sa

Helsingin pörssissä sekä Nokian kurssi että Hex-indeksi liikkuivat perjantaina aamulla lähellä torstain päätöslukemia.

Helsingin pörssissä sekä Nokian kurssi että Hex-indeksi liikkuivat perjantaina aamulla lähellä torstain päätöslukemia. Soneran hinta sen sijaan lähti reilun neljän prosentin nousuun, jolla se kallistui 12,25 euroon.

Nokiasta maksettiin aamulla 25,20 euron hintaa, mikä oli 0,20 euroa torstaita vähemmän. Hex-indeksi oli 15 minuutin kaupankäynnin jälkeen 0,3 prosentin laskussa 8 180 pisteen vaiheilla, vaihtoa koossa runsaat 75 miljoonaa euroa ja portfolioindeksi 0,15 prosenttia plussalla.

Vaihdetuimpien listalla nousussa olivat Soneran lisäksi Pohjola, Elisa Communications ja Perlos, laskussa Huhtamäki, Stora Enso ja UPM-Kymmene. Keskimäärin metsäyhtiöiden kurssit lähtivät 0,4 prosentin laskuun. Metalli- ja rahoitussektorit sen sijaan olivat pienessä nousussa.

Aamulla tulostietonsa julkistaneen Siljan osake liikahti alaspäin ja PMJ Automecin kurssi ponkaisi reippaasti ylöspäin 1,90 euroon, mutta kummankin yhtiön osakkeita vaihtui aamulla vain vähäisiä määriä.

Ilmoita asiavirheestä