Perussuomalaisten puheenjohtajan Timo Soinin mukaan keskusta on suunniltaan ja on ollut jo kuukausia hermostunut jätevesiasiasta.
Suunniltaan keskustalaiset sai Soinin mukaan se, että perussuomalaiset nostivat eduskunnan kyselytunnilla esiin haja-asutusalueiden jätevesiasetuksen kumoamisen. Soini kirjoittaa asiasta blogissaan.
Soini toteaa, että keskustapiireistä on pyritty nostamaan esiin hänen toimintansa Espoon valtuustossa, jossa kunnan ympäristönsuojelumääräyksissä annetaan jätevesiasetuksen tavanomaisia vaatimuksia tiukempia vaatimuksia herkillä alueilla, kuten tärkeillä pohjavesialueilla ja ranta-alueilla.
”Ympäristönsuojelumääräyksissä ei siis oteta kantaa hajajätevesiasetuksen normaalivaatimuksiin, mutta vaaditaan hieman tiukempia puhdistustasovaatimuksia näillä herkillä alueilla”, Soini kirjoittaa.
”Tätä Kepu nyt levittää pitkin Suomea , että minä ja Perussuomalaiset hyväksyisimme jätevesiasetuksen. Säälittävää.”
Koko blogikirjoitus täällä.