So­dan­ky­län val­tuus­ton pu­heen­joh­ta­jan ero kumoon

Rovaniemen hallinto-oikeus on kumonnut Sodankylän kunnanvaltuuston puheenjohtajan Ilpo Puoskarin (kesk.) erottamisen.

Rovaniemen hallinto-oikeus on kumonnut Sodankylän kunnanvaltuuston puheenjohtajan Ilpo Puoskarin (kesk.) erottamisen.

Perjantaina annetun ratkaisun mukaan kuntalaissa tai muussa laissa ei ole säädetty valtuuston puheenjohtajan erottamisesta.

Hallinto-oikeus toteaa perusteluissaan, että kuntalain mukaan valtuusto voi erottaa kunnan toimielimeen valitsemansa luottamushenkilöt kesken toimikauden, jos he eivät nauti valtuuston luottamusta.

Samassa laissa erikseen nimetyissä toimielimissä ei kuitenkaan mainita valtuuston puheenjohtajaa.

Oikeus katsoi, että valtuuston viime kesäkuinen erottamispäätös oli lainvastainen. Syrjäyttämistä perusteltiin silloin luottamuspulalla.

Puoskari valitti hallinto-oikeuteen, joka palautti hänet tehtäväänsä elokuussa jutun käsittelyn ajaksi.

Loppuvuodesta Sodankylän kunnallispoliittinen riita roihahti ilmiliekkeihin, kun valtuusto pidätti Puoskarin uudelleen tehtävästään ja teki hänestä rikosilmoituksen.

Puoskari ilmoitti jättäneensä rikosilmoituksen kunnanhallituksen 26. marraskuuta pitämästä kokouksesta, jossa pohjustettiin valtuuston puheenjohtajan hyllyttämistä. Molempien rikosilmoitusten osalta poliisitutkinta on kesken.

Keskustaenemmistöinen valtuusto on pitänyt Puoskaria liian omapäisenä puheenjohtajana.

Taustalla on myös Lapin opiston taloussotku, joka johti alkusyksystä opiston kannatusyhdistyksen konkurssiin ja miltei miljoonan euron (vajaan kuuden miljoonan markan) laskun lankeamiseen kunnan maksettavaksi. Puoskari toimi opiston rehtorina.

Puoskarin mielestä kokonaisuudessaan kyse on ollut pitkälti ajojahdista.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä