Kaupungin vuokratalo-omaisuutta järjestellään Oulussa. Tehtävillä muutoksilla ei ole vaikutusta vuokralaisten asemaan, korostaa Oulun Sivakka Oy:n toimitusjohtaja Risto Korpi. "Asukas ei saa edes havaita, että yhtiössä on tehty muutoksia. Kaikki jatkuu asukkaiden kannalta entisellään."
Kaupungin omistaman Sivakan alla on yli 6 600 vuokra-asuntoa, joissa asuu yli kymmenesosa oululaisista eli tuollaiset 13 000 ihmistä.
Kaupungin vuokratalotoiminnasta tehdään konserni Sivakka-yhtymä Oy. "Tarkoituksena on saattaa samantyyppiset asuntoyhtiöt saman yhtiön alaisuuteen. Itse konserniyhtiö Sivakka-yhtymä Oy hoitaa kaikkien vapaarahoitteisten asuntoyhtiöiden asiat jatkossa. Niissä on asuntoja yli tuhat."
Konsernissa uuden Oulun Sivakka Oy:n alle kootaan kaikki rajoitusten alaiset asunnot eli arava- ja korkotuetut asuintalot, joita koskevat tietyt rajoitukset ja määräykset. Tällaisia asuntoja Sivakassa on yli 5 000 kappaletta.
Erityisryhmille
asuntoja
Oulun Tervatalot Oy ryhtyy jatkossa tarjoamaan erityisryhmille asuntoja. Sivakka-yhtymä Oy ryhtyy rakentamaan Tervatalojen nimissä Hollihakaan vanhusten ryhmäkotia. Yhtymä siis vastaa erityisryhmien asuntorakentamisesta ja vuokraa koko kohteen ulos eri toimijoille ja palvelujen tuottajille.
Konsernissa Oulun Tervatalot Oy:n toiminnan alla on tällä hetkellä 270 asuntoa.
Neljäs yhtiö konsernissa on Oulun Pölli Oy, joka Meri-Toppilassa sijaitseva Sihtikatu 6:n vuokrataloyhtiö. Sivakan tarkoituksena on muuttaa kyseinen 110 asunnon talo kokonaan omistusasuntokohteeksi. Asiasta on jo teknisen lautakunnan ja ympäristöministeriön päätös.
Korpi kertoo, että kyse on päätöksestä, jolla Meri-Toppilan asuntorakennetta yritetään oikaista kohti tavallisia kaupunginosia. Meri-Toppilassa on todettu olevan liiaksi vuokra-asuntoja. Niinpä kaupungin lisäksi myös muut vuokranantajat ovat pikku hiljaa muuttamassa joitakin vuokratalojaan omistusasunnoiksi.
Juridinen
järjestely
Toimitusjohtaja Risto Korpi korostaa, että kyse on puhtaasti juridisesta omistusjärjestelystä, joka tulee voimaan marraskuun alusta.
"Eduskunta on antanut kunnille mahdollisuuden järjestellä yhtiörakennettaan ja tehdä muutoksia omistajakontrolliin. Tämän vuoden loppuun saakka on voimassa järjestelmä, jossa ei peritä muutosten yhteydessä varainsiirtoveroa. Vero 1,3 prosenttia omaisuuden arvosta. Jos muutosta ei tehdä nyt, niin ei sitten koskaan."
Korpi sanoo, että tehtävät järjestelyt on hyväksytty jo yksimielisesti asukasdemokratiaelimissä. Oulun kaupunginhallitus hyväksyi järjestelyt
maanantaina.