Kahdeksan ihmistä kuoli ja kolmisenkymmentä loukkaantui lauantaina, kun matkustajajuna suistui raiteilta ja törmäsi siltaan Sisilian saarella Italiassa, poliisilähteet kertoivat.
Juna oli matkalla Palermosta Venetsiaan. Se oli lähestymässä Messinan kaupunkia kello 19 Suomen aikaa, kun se suistui raiteilta. Vähintään yksi junan seitsemästä vaunusta murskaantui, kun silta sortui junan päälle.
Surmansa saaneista neljä oli marokkolaisia, yksi sisilialaissyntyinen saksalainen ja kolme muuta italialaisia. Junayhtiö Trenitalia ilmoitti, että junassa oli ollut 190 matkustajaa, monet heistä ulkomaisia turisteja, kun juna lähti Palermosta.
Onnettomuuden syystä ei ole annettu tarkempaa tietoa. Italian tiedotusvälineissä syyksi on heti tapahtuman jälkeen esitetty muun muassa rautateiden huonoa kuntoa, joka on yleistä Italian eteläisissä osissa.