Si­sä­mi­nis­te­riöl­le uusi kans­lia­pääl­lik­kö

Sisäasianministeriö on saamassa tällä viikolla uuden kansliapäällikön. Sisäministeri Kari Rajamäki (sd.) tuo nimityksen valtioneuvostoon ensi torstaina. Tavoitteena on, että tasavallan presidentti voi nimittää kansliapäällikön jo perjantaina.

-

Sisäasianministeriö on saamassa tällä viikolla uuden kansliapäällikön. Sisäministeri Kari Rajamäki (sd.) tuo nimityksen valtioneuvostoon ensi torstaina. Tavoitteena on, että tasavallan presidentti voi nimittää kansliapäällikön jo perjantaina.

Vahvimmilla Kari Häkämiehen (kok.) kesällä vapaaksi jättämälle kansliapäällikön paikalle on Väestörekisterikeskuksen ylijohtaja Ritva Viljanen, 45.

Hallituksen sisällä ei Viljasesta kuitenkaan ole käyty lopullista keskustelua SDP:n ja keskustan välillä. Varmuutta sille, että hallitus pääsisi nimityksestä yksimielisyyteen vielä maanantaina ollut. Asian valtioneuvostolle esittelevä sisäministeri Rajamäki on pitänyt valmistelun tiukasti näpeissään.



Vankka kokemus
hallinnosta


Viljasen kerrotaan pärjänneen haastattelussa hyvin. Hänellä sanotaan olevan paitsi johtajakokemusta myös erittäin vankkaa asiaosaamista valtionhallinnosta.

Koulutukseltaan Viljanen on valtiotieteen maisteri ja oikeustieteen kandidaatti. Sisäministeriö on hänelle tuttu talo entuudestaan vuosilta 1992-97. Viljanen siirtyi ministeriön hallintoneuvoksen paikalta Väestörekisterikeskukseen.

Sisäministeriössä hän työskenteli alueiden ja hallinnon kehittämisosastolla ja toimi myös aluehallintohankkeen projektipäällikkönä 1995-97. Viljanen sai Vuoden hallinnon kehittäjä -palkinnon vuonna 1995.

Ennen sisäministeriötä Viljanen työskenteli oikeusministeriössä lainsäädäntöneuvoksena 1989-1992 . Sitä ennen hän oli valtiovarainministeriössä 1980-89 neuvottelevana virkamiehenä.



Kymmenkunta
haastateltiin


Kansliapäällikön virkaa hakeneiden 19 henkilön joukossa oli useita valintakriteerit reilusti täyttäneitä. Ministeriö haastatteli kymmenkunta hakijaa. Viljanen oli heidän joukossaan. Hänen kerrotaan pärjänneen haastattelussa hyvin.

Tiettävästi sosialidemokraatit haluavat paikalle naisen. Keskustan ykkösehdokkaana on pidetty Kuntaliiton varatoimitusjohtajana työskentelevää Timo Kietäväistä (kesk.)

Hallituslähteiden mukaan kansliapäällikön nimityksestä tulee punamultahallituksessa eräänlainen testi sille, miten pitkälle esittelevän ministerin päätöstä noudatetaan.

Hallituspuolueiden johtajat sopivat keskenään viikko sitten, että virkapaketteja tai puolueiden läänityksiä ei tehdä, vaan jokainen haku käsitellään erillisenä. Lisäksi keskustelussa todettiin, että esittelevän ministerin vastuu korostuu.

Kansliapäällikön virkaa hakeneiden joukossa oli kaksi naista. Viljasen lisäksi paikkaa haki viime vaaleissa eduskunnasta tippunut kokoomuksen Paula Kokkonen. Hän toimii nyt Terveydenhuollon oikeusturvakeskuksen ylijohtajana.

Nykyisistä kansliapäälliköstä naisia on kaksi, oikeusministeriön Kirsti Rissanen ja ympäristöministeriön Sirkka Hautojärvi.

Kari Häkämies irtisanoutui sisäministeriön kansliapäällikön virasta kesäkuussa, kun tuli selväksi, että häntä odottaa syyte pahoinpitelystä. Jo sitä ennen Häkämies oli kolme viikkoa pidätettynä virastaan. Virallisesti Häkämiehen ero tuli voimaan heinäkuun 9. päivänä.

Kansliapäällikön tehtäviä on hoitanut ministeriön ylijohtaja Pekka Kilpi, joka myös on hakenut virkaa.

Ennen kokoomuslaista Häkämiestä kansliapäällikön paikalla istui keskustalainen Juhani Perttunen. Viljasen katsotaan olevan lähellä sosialidemokraatteja.

Ilmoita asiavirheestä