Sinkut kan­soit­ta­vat kes­kus­taa ja Tuiraa

Keskustan ja Tuiran suuralueet ovat kaupungin suosituimpia sinkkujen asuinseutuja. Tämän vuoden alussa keskustan alueella asui 6 503 ihmistä yhden hengen kotitaloudessa, eli 59,9 prosenttia kaikista keskustan asuntokunnista.

Oulu

Keskustan ja Tuiran suuralueet ovat kaupungin suosituimpia sinkkujen asuinseutuja. Tämän vuoden alussa keskustan alueella asui 6 503 ihmistä yhden hengen kotitaloudessa, eli 59,9 prosenttia kaikista keskustan asuntokunnista. Tuirassa sinkkutalouksia oli 2 925, mikä on 59,6 prosenttia kaikista suuralueen asuntokunnista.

Viime vuonna Oulussa asui sinkkuja suhteessa eniten Tuirassa, jossa yhden hengen kotitalouksia oli 59,5 prosenttia kaikista. Keskustassa sinkkutalouksia oli tuolloin 59,2 prosenttia.

Yksin asuvat suosivat selvästi kaupungin keskustaa ja sen lähialueita, sillä "sinkkutiheys" laskee, mitä kauemmaksi ydinkeskustasta siirrytään. Keskustasta etäällä sijaitsevalla Sanginsuun suuralueella yhden hengen asuntokuntia on suhteessa vähiten eli 14,4 prosenttia ja Korvensuoralla toiseksi vähiten: 16,0 prosenttia.

Geoinformatiikan professori Jarmo Rusanen Oulun yliopistosta uskoo, että yksin asuvien sijoittumiseen vaikuttaa kaupunginosien erilaiset asuntokannat.

"Keskustassa on paljon pieniä asuntoja. Isommat asunnot ovat kauempana rivitalo- ja omakotitalovaltaisilla alueilla."

Rusanen muistuttaa, että yksin asuvien joukko ei koostu vain nuorista, vaan keskustassa palveluiden lähellä asuu paljon yli 64-vuotiaita. Samanlainen tilanne vallitsee myös muissa kaupungeissa ja esimerkiksi Ruotsissa.

"Tilasto on U-käyrän muotoinen. Keskustassa asuu yksin paljon yli 20-vuotiaita ja sinkkujen osuus laskee keski-ikää kohti. Kun mennään kohti vanhempaa ikää, määrä alkaa taas nousta."



Elämäntavalla merkitystä


Nuorten sinkkujen asuminen kaupunkien keskustoissa tai niiden lähellä liittyy professori Jarmo Rusasen mielestä laajemminkin ajan henkeen ja kiivastahtiseen elämänmenoon.

"Nuoret haluavat tietyssä iässä olla lähellä tapahtumia, jotta olisi helppo mennä."

Elokuvantutkimusta opiskeleva Olli Juntura, 30, arvelee, että lyhyt matka keskustaan ja illanviettoon on tärkeää monille nuorille sinkuille.

Itse hän on tyytyväinen Tuirassa sijaitsevaan reilun 50 neliön asuntoonsa, jossa on mukavasti tilaa yhdelle.

"Kämppä ei ole liian keskustassa, sillä onhan siellä paljon levottomampaa. Eikä tarvitse olla menossa joka ilta", Juntura pohtii.

Rovaniemeltä 1993 opiskelemaan muuttanut Olli Juntura arvelee, että asuntoa hakeville opiskelijoille on tärkeää hyvät kulkuyhteydet oppilaitokseensa ja keskustaan, samoin kuin toimiva paikallisliikenneverkko. Oulussa voitaneen pitää keskeisenä reittiä opiskelijakylä Välkkylästä keskustan kautta yliopistolle Linnanmaalle.

Professori Rusasen mielestä on hyvä, jos kaupungissa on tarjolla pieniä asuntoja nuorille muuttajille. "Muuttoliike tapahtuu valtaosaltaan 15-29-vuotiaiden keskuudessa. Jos tämän ikäluokan tarpeet pystytään ottamaan huomioon, heillä on mahdollisuus asettua alueelle ja hakeutua sittemmin isompiin asuntoihin."

Asuinpaikkakuntaansa vaihtavat muuttavat Rusasen mukaan yleensä juuri kaupungin keskustaan. "Keskikaupunki on ykköspaikka. Sitten tulevat muut vapaat asunnot kerrostaloalueilla. Se riippuu paljon asuntokannasta ja asuntojen koosta."

Vakiinnuttuaan useat hakeutuvat perheineen asumaan keskustasta poispäin ja tilavampiin asuntoihin.

Oulussa yksinään asuvien osuus suhteessa kaikkiin asuntokuntiin on kasvanut viime vuoden 40,1 prosentista tämän vuoden 40,3 prosenttiin.

Ilmoita asiavirheestä