Nokia: Oulun len­to­yh­teyk­sien näi­vet­ty­mi­nen huo­let­taa toi­mi­tus­joh­ta­ja Lund­mar­kia

Lentoyhteydet: Lygg saattaa avata yri­tyk­sil­le len­to­yh­tey­den Oulusta Hel­sin­kiin

Jalkapallostadion: Oulun kau­pun­gin­hal­li­tus kä­sit­te­lee maa­nan­tai­na sta­dio­nin ra­hoi­tus­ta

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Si­joit­ta­mi­nen kan­nat­taa, mutta huo­lel­li­nen ja tarkka kan­nat­taa olla

Yrittäjälle rahoituksen saanti on suuri ongelma, oli päivittäinen uutinen kymmenen vuotta sitten. Myös pankkien suuret luottotappiot olivat esillä.

No mitä tehtiin? Kiristettiin pankkien luotonantoa, ja tänään koronakriisin keskellä pankkien luottotappiot ovat hämmästyttävän pieniä.

Miten se on mahdollista? Se on mahdollista, kun pankkien luotonanto perustuu vakuuksiin ja tarkkaan riskikartoitukseen, jolloin riskejä sisältävää yritystoimintaa luototetaan erittäin tiukalla seulalla.

Onneksi yritykset voivat hakea rahoitusta monin eri keinoin pankkien ulkopuolelta. Sijoittajille luodaan mielikuvia vakaasta tuotosta tai suuresta tuottopotentiaalista. Riskeistä ei kerrota yleensä mitään.

Vakuuksiakin kerrotaan olevan, mutta todellisuudessa niitä harvoin löytyy.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.