Los Angeles on ajautunut makkarasodan partaalle. Yhdysvaltoihin muuttaneet entiset Neuvostoliiton kansalaiset eivät jaksa ymmärtää, että New Yorkisssa toimiva lihajalostamo kehtaa valmistaa Josef Stalinin mukaan nimettyä makkaraa.
Vielä vähemmän ex-neuvostoliittolaiset jaksavat ymmärtää sitä, että viranomaiset eivät tee mitään mokoman savustetun lihapötkön nimen muuttamiseksi.
Vastalauseita on singahdellut runsaasti Stalinskaja Brand Smoked Sausage -nimistä tuotetta vastaan. Myös boikottitoimenpiteitä on suunnitteilla.
"Tämä on suorastaan järkyttävää", Neuvostoliitossa asuneiden juutalaisten yhteisöön kuuluva Si Frumkin kiteyttää sianlihasta valmistetun Stalin-pötkylän henkisen annin.
Frumkin muistuttaa, että Josef Stalin on yksi maailmanhistorian pahimmista massamurhaajista, jonka suunnitelman karkottaa kaikki Neuvostoliiton juutalaiset Siperiaan esti vain diktaattorin kuolema vuonna 1953.
"Stalin tappoi enemmän ihmisiä kuin Hitler, mutta kenellekään ei tulisi Los Angelesissa mieleenkään yrittää kaupitella Hitler-makkaraa. Yhtä vähän kuin Castro-salaattia Miamissa", Frumkin puhisee.
Stalin-boikottiin ovat lähdössä mukaan Neuvostoliitossa asuneet juutalaiset, Stalinin ja Adolf Hitlerin toilailuista kärsimään joutuneet sekä neuvostoarmeijassa palvelleet veteraanit.
Ainakin 100 000 henkeä lopettaa asioimisensa Stalin-makkaraa myyvissä kauppaliikkeissä.