ADHD: Oulussa ke­hi­tet­tiin peli, joka voi jopa pal­jas­taa lapsen ADHD:n

Sirkus: Kahden lapsen äiti sai syk­syl­lä puhelun ja päätti karata sir­kuk­sen matkaan

Oulu: Ro­tuaa­rin palloa vaivaa mys­ti­nen vika, jota sel­vi­te­tään edel­leen

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Seu­raa­va levy soimaan – Samuel Purolan ensi vuoden pää­ta­voi­te siintää Tam­pe­reen alle 20-vuo­tiai­den MM-ki­sois­sa

Oulun Pyrinnön Samuel Purola, 17, oli edellisen yleisurheilukesän hitti.

Jukeboksi oli vuonna 2000 syntyneelle Purolalle uusi tuttavuus.
Jukeboksi oli vuonna 2000 syntyneelle Purolalle uusi tuttavuus.
Kuva: Jukka Leinonen

Oulun Pyrinnön Samuel Purola, 17, oli edellisen yleisurheilukesän hitti. Päätavoite vuonna 2018 on Tampereen MM-kisoissa, jossa hän kaavailee juoksevansa viestin lisäksi vain toisen henkilökohtaisen matkan.

Kahvilan kulmassa on outo kapine. Jonkin sortin avaruusalus, jossa välkkyy valoja.

Samuel Purola lähestyy laitetta, tutkailee hetken ja vastaa suoraan kysymykseen rehellisesti.

 En tiedä. En ole ennen moista nähnyt.

Se on jukeboksi. Ihan oikea vinyylisinkkuja soittava levyautomaatti.

Purola on syntynyt vuonna 2000, joten on luonnollista, ettei nuorukainen tunnista jukeboksia. Sinkutkin ovat pääosin 1990-luvun alun kotimaista iskelmä- ja poprock-osastoa.

On täällä jotain tuttuja, Purola sanoo ja näppäilee kolminumeroisen koodin: 162.

Bum bum! Di-di-dii-di-di-di. AC/DC:n Big Gun tärähtää soimaan.

”Big gun, number one”, Brian Johnson rääkyy hetken kuluttua kertokohdassa.

17-vuotias Purola oli viime kauden big gun, yleisurheilukesän hitti. Oululaispoika rikkoi Suomen ennätyksiä, kun 100 metriä kulki 10,31 ja 200 metriä 20,84. Heinäkuun lopussa hän juoksi hopeaa ja pronssia 19-vuotiaiden EM-kisoissa.

Vaikka sprintterin lahjat olivat tiedossa, harva pystyi ennustamaan kesän tuloksia.

– Oli se aikamoinen yllätys itsellenikin. Tavoitteet ylittyivät roimasti, Purola katsoo taaksepäin.

Sitten hän vaihtaa lennosta suunnan eteenpäin.

– Kun tulee onnistumisia, nälkä kasvaa.


Purola starttasi
viestit mukaan lukien viime kauden aikana 42 kertaa, joista 29 juoksua oli kesäkaudella. Starttien kokonaismäärä ei ole ongelma, mutta esimerkiksi Grosseton EM-kisojen kahdeksan juoksun lasti neljään päivään oli elimistölle liian raju kuorma.

Kaudella 2018 oululaisen päätavoite on Tampereella järjestettävissä alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa.

– Olemme ajatelleet, että minulla olisi siellä vain kaksi lajia. Jompikumpi, 100 metriä tai 200 metriä jäisi pois.

Purola saa käteensä ensimmäisen kerran MM-kisojen alustavan ohjelman. Tulostettuun paperiin on keltaisella värillä päälleviivattu 100 metrin, 200 metrin ja 4x100 metrin startit.

Urheilija tutkii paperia kiinnostuneena. Kuuden päivän ohjelman erikoisuus on maallikon mielestä se, että henkilökohtaiset pikamatkat rykäistään neljän ensimmäisen kisapäivän aikana pois.

– Ei sillä ole oikeastaan merkitystä... Satanen olisi kahdessa päivässä ohi. Jos pitäisi valita, tällä hetkellä sanoisin, että juoksen 100 metriä. 200 metrillä on maailmalla ihan hirveä taso.


Elokuussa
järjestetään aikuisten EM-kisat Berliinissä. Purola pyyhki pikamatkojen rajojen alle jo viime vuonna, mutta SUL velvoittaa tuloksen tekemisen vuoden 2018 puolella.

– Olisi tosi mukava päästä sinne mukaan ja mahdollisuudet ovat hyvät. Rajojen rikkominen pitäisi onnistua myös ensi vuonna, sillä olen menossa hyvään suuntaan. Siinä ei tarvitse edes kehittyä: jos tulee hyvät tuulet, niin se riittää.

Suomella on myös pikaviestiin potentiaalinen ryhmä kasassa. Samaan hengenvetoon Purola sanoo, ettei Berliinin-reissu ole kuitenkaan varsinainen tavoite.

Purolan tilanne näyttää hyvältä, mutta urheilussa mikään ei ole itsestään selvää. Aivan kuin muistutuksena siitä, AC/DC:n Big Gun jää jumittamaan hetkeksi.

Pienellä tönäisyllä biisi rullaa taas vastustamattomasti.

Nuorten MM-kisat

Yleisurheilukauden yksi kohokohdista on alle 20-vuotiaiden MM-kisat, jotka järjestetään Tampereella Ratinan stadionilla heinäkuussa. Kisojen saaminen Suomeen on merkittävä etu, sillä isäntämaa saa ilmoittaa jokaiseen lajiin urheilijan.

MM-kisat alkavat tiistaina 10. heinäkuuta ja päättyvät sunnuntaina 15. heinäkuuta. Kisat on tarkoitettu vuosina 1999 ja 2000 syntyneille urheilijoille.

Kisojen kovuudesta kertovat MM-ennätykset. Miesten 100 metrin ennätys on Adam Gemilin aika 10,05. 110 metrin aidoissa William Belocianin rekordi on 12,99, korkeushypyssä Dragutin Topic ja Steve Smith ovat ponnistaneet 237. Naisten 3-loikassa ennätys on Teresa Marinovan 14,62.

EM-kisat

Aikuisten EM-kisat järjestetään Berliinissä 6.–12. elokuuta. SUL:n valintaperusteiden mukaan suomalaisten urheilijoiden pitää tehdä kisaraja vuoden 2018 puolella. Kisoihin voi päästä myös rankingin perusteella.

Kalevan kisat

Kalevan kisojen isäntänä on Jyväskylä. Kisat alkavat torstaina 19. heinäkuuta. Kalevan kisoissa on edelleen mahdollisuus tehdä EM-kisojen tulosraja.

Muita arvokisoja

17.–18.

helmikuuta:

SM-hallikisat Helsingissä.

1.–4.

maaliskuuta:

MM-hallikisat Birminghamissa.

5.–6.

toukokuuta:

Kilpakävelyn joukkueiden MM-kisat Kiinan Taicangissa.

5.–8.

heinäkuuta:

17-vuotiaiden EM-kisat Unkarin Györissä.

20.–26.

elokuuta:

Parayleisurheilun EM-kisat Berliinissä.

25.–26.

elokuuta:

Moniotteluiden SM-kisat Oulussa ja Kempeleessä.

31.8–1.9.: Suomi–Ruotsi-maaottelu Tampereella.

8.–9.

syyskuuta:

IAAF:n Maailmancup Tshekin Ostravassa.

6.–18.

lokakuuta:

Nuorten olympialaiset Buenos Airesissa. (Suomi ei esitä kisoihin joukkuetta)

9.

joulukuuta:

Maastojuoksun EM-kisat Hollannin Tilburgissa.

Poimintoja

Statustaan koko ajan nostanut Paavo Nurmi Games järjestetään tulevana vuonna jo 5. kesäkuuta.

Eliittikisojen sijasta jatkossa järjestetään gp-sarja.