SEPE-yksiköt rikkoivat kuluneella viikolla 900 hälytyksen rajan. Lääkäri- ja pelastushelikopteri on hälytetty vuoden alusta 471 ja maayksikkö O690 450 kertaa eli yhteensä 921 kertaa.
SEPEä työllistivät viime viikolla etenkin sairauskohtaukset, etsintä, kolari, tapaturma ja hirvikolari. SEPE osallistui kolaripotilaan hoitoon ja siirsi potilaan jatkohoitoon Oulun yliopistolliseen sairaalaan.
Kopteri oli mukana myös etsinnässä, joka tuottikin nopean tuloksen. Maayksikön hälytyssyinä olivat sairauskohtaukset ja yksi kuolonkolari.
Hälytyspaikkakuntina olivat Kempele, Kuusamo, Nivala, Oulu, Pudasjärvi, Raahe, Tyrnävä, Utajärvi, Vaala ja Vuolijoki. Konsultaatioita tuli tasaiseen tahtiin koko viikon ajan.