Sepeä eh­do­te­taan valtion bud­jet­tiin

Sisäasiainministeriö esittää pelastushelikopteritoiminnan järjestämisen tukemiseen ensi vuonna 1 850 000 euroa (11 miljoonaa markkaa).

Sisäasiainministeriö esittää pelastushelikopteritoiminnan järjestämisen tukemiseen ensi vuonna 1 850 000 euroa (11 miljoonaa markkaa).

Esityksen mukaan toiminta aloitetaan ensi vaiheessa Oulussa ja Helsingissä. Tuen piiriin tulisivat siis pelastushelikopteri Sepe ja MediHeli.

Sepen ja maayksikön toimintaa ylläpitävän Pelastushelikopterin tuki ry:n toiminnanjohtaja Jari Pääkkö on tyytyväinen, jos esitys toteutuu kaavaillussa muodossa.

"Toteutuessaan tuki kattaa noin 50 prosenttia budjetistamme, joten lopun joudumme hankkimaan itse. Raha-automaattiyhdistyksen avustuksesta on saatu tieto vasta joulukuussa ja lopullinen päätös helmikuussa, joten tuki antaa mahdollisuuden ja varmuutta nykyistä pitkäjänteisempään toiminnan suunnitteluun", toteaa Pääkkö.

Ilmoita asiavirheestä