
Kaivosaltaiden turvallisuudessa on paljon parannettavaa. Tuoreen tutkimuksen mukaan kaikki geosynteettisellä materiaalilla pinnoitetut altaat vuotavat ennemmin tai myöhemmin.
Kainuun ely-keskuksen tilaama ja diplomi-insinööri Anne Tuomelan Oulun yliopistossa tekemä selvitys on ensimmäinen laatuaan koko Euroopassa.
Muovi- ja bitumipohjaisten altaiden rakentaminen kaivosvesien ja kipsisakkojen varastoiksi on yleistynyt Suomessa 2000-luvun jälkeen. Niiden käytöstä ja vaikutuksesta ympäristöturvallisuuteen ollaan yhä erimielisiä.
Luonnonmateriaalit, kuten turve ja moreeni, päästävät suotovesiä lävitseen. Synteettisillä rakenteilla suotovesien määrää voidaan vähentää huomattavasti, kunhan rakenne on ehjä.
Selvityksessä todetaan, että yhtenäistä altaiden rakenteiden suunnitteluopasta tai lainsäädännön ohjausta rakenteiden tekemiseen ei ole. Edes pinnoitteiden materiaali- ja paksuusvaatimuksia ei esitetä tarkasti.
Tuomela kertoo, että synteettisten materiaalien käytöllä altaiden pohjarakenteissa on niin lyhyt historia, ettei tarkkaa tietoa materiaalien kestävyydestä ole.
– Ne kestävät kymmeniä, ehkä satoja ja mahdollisesti tuhatkin vuotta. Mutta jossain elinkaarensa vaiheessa nämäkin pohjarakenteet vuotavat.