SDP:n varapuheenjohtaja Eero Vainio vaatii perussuomalaisten puheenjohtajaa Timo Soinia tekemään laajemman pesäeron puolueen muukalaisvihamielisiin kansanedustajiin. James Hirvisaaren erottaminen ei hänen mielestään riitä, sillä tämä on Vainion mukaan vain "pisara puolueen sameassa liemessä".
Vainion mukaan puolue on "valumassa halla-aholaisten syliin".
Soini sanoo, että kansanedustaja James Hirvisaaren erottaminen puolueesta on johtamassa "käytännössä varmaan" myös eduskuntaryhmästä erottamiseen. Asia on Soinin mukaan eduskuntaryhmän käsissä.
Soini arvioi, että perussuomalaisten puoluehallitus käsittelee Hirvisaaren erottamista puolueesta lähipäivinä.
Vielä ei tiedetä, milloin perussuomalaisten eduskuntaryhmä käsittelee ryhmästä erottamista. Soinin mukaan erottamisasia ei ole tänään eduskuntaryhmän asialistalla.
Hirvisaaren vieras teki eduskunnassa natsitervehdyksen viime viikolla, ja Hirvisaari otti tästä kuvan.
Eduskunnan puhemies Eero Heinäluoma on antanut huomautuksen Hirvisaarelle.
- Huomautus, joka perustuu perustuslain mukaiseen menettelyyn, on rankka toimenpide. Se on eri asia kuin arkikielen huomautus. Tämä on järein toimi, jota nykyinen puhemies virassaan on käyttänyt ja järeämpi kuin edeltäjät ovat joutuneet tekemään.
Hirvisaaren vieraana ollut Seppo Lehto ei ole enää tervetullut eduskuntaan.