Kalifornian kuvernöörin Arnold Schwarzeneggerin päätös olla armahtamatta kuolemaan tuomittua Stanley Tookie Williamsia on raivostuttanut itävaltalaiset.
Schwarzeneggerin entisen kotikaupungin Grazin vihreät vaativat Schwarzeneggerin kunniakansalaisuuden poistamista. Vihreiden mielestä myös kaupungin Arnold Schwarzenegger -jalkapallostadion pitää nimetä uudelleen.
Grazin vihreiden tiedottaja Editz Zitz sanoi, että Schwarzenegger loukkaa ihmisoikeuksia aikana, jolloin jopa Meksiko ja Uzbekistan harkitsevat kuolemantuomion poistamista.
Grazin kaupunginjohtaja Siegfried Nagl oli erittäin pettynyt Schwarzeneggerin päätökseen. Nagl oli lähettänyt kuvernöörille kirjeen, jossa hän pyysi tätä perumaan kuolemantuomion.