Viime viikkojen runsaat sateet ovat hankaloittaneet viljan puintia monin paikoin. Sateet ovat lakoonnuttaneet kasvustoja ja peltojen kantavuus on heikentynyt, selviää ProAgrian Maaseutukeskusten tiistaisesta kasvutilannekatsauksesta.
Lähiviikot näyttävät, minkä verran kosteissa kasvustoissa viihtyvät homesienet aiheuttavat satotappioita. Sateiden takia ainakin Etelä-Suomessa puinnit ovat alkaneet kangerrellen ja Varsinais-Suomessa syysviljat kärsivät laatutappioita.
Syysviljan ohella aikaisten ohrien puinti on alkanut lähes koko maassa. Kauran ja kevätvehnän puintien arvioidaan alkavan tällä viikolla. Myös ruokaperunan syyslajikkeiden korjuu on parhaillaan käynnissä.
Omenoiden osalta kesälajikkeiden satokausi on alkamassa. Rypsisato on tuleentumisen alkuvaiheessa, mutta sadossa esiintyy paikoin runsaasti pahkahometta.