Sasi: Yleis­ra­dios­ta mak­su­te­le­vi­sio ehkä vuo­si­kym­me­nes­sä

Liikenne- ja viestintäministeri Kimmo Sasi (kok.) uskoo, että tv-lupamaksuista on mahdollista luopua kymmenessä vuodessa.

Liikenne- ja viestintäministeri Kimmo Sasi (kok.) uskoo, että tv-lupamaksuista on mahdollista luopua kymmenessä vuodessa. Digitelevision tekniikka mahdollistaa Sasin mukaan sen, että Yleisradiosta tulisi maksutelevisio eli katselusta rahastettaisiin käytön mukaan.

"Lupamaksuista luopuminen voisi tällä perusteella olla mahdollista 10-20 vuodessa", Sasi arvioi maanantaina Kauppalehdessä.

Sasin mukaan tv-kuvaa voi pian katsoa tietokoneelta ja matkapuhelimen näytöltä, jolloin kehityksellä on kaksi mahdollista suuntaa: joko kännykkäpalveluja vaaditaan ilmaiseksi tai tv:stä ollaan valmiita maksamaan.

Haastattelussa Sasi toteaa myös, että Ylen on nyt varauduttava nykyistä kovempaan tahtiin kulujen karsinnassa. Talous olisi saatava tasapainoon digitalisoinnin valmistuessa eli vuoteen 2006 mennessä.

"Digitan myyntirahoilla ei voi elää loputtomasti", Sasi toteaa. Samalla hän kuitenkin painottaa, ettei Ylen talous ole kuralla vaan hallinnassa.

Ilmoita asiavirheestä