Sar­ja­ku­vaa sa­ta­pro­sent­ti­ses­ti

Oululainen Ville Ranta ja neljä muuta suomalaista sarjakuvantekijää kohtaavat tänä viikonloppuna yleisönsä Etelä-Ranskassa. "Tällainen festivaali näyttää, kuinka huipputasoista suomalainen sarjakuva on: Euroopan ykkösluokkaa", Ranta sanoo.

Amanda Vähämäki, Petteri Tikkanen, Tommi Musturi (Musturin töitä taustalla), Kati Kovács, Ville Ranta.
Amanda Vähämäki, Petteri Tikkanen, Tommi Musturi (Musturin töitä taustalla), Kati Kovács, Ville Ranta.

Oululainen Ville Ranta ja neljä muuta suomalaista sarjakuvantekijää kohtaavat tänä viikonloppuna yleisönsä Etelä-Ranskassa. "Tällainen festivaali näyttää, kuinka huipputasoista suomalainen sarjakuva on: Euroopan ykkösluokkaa", Ranta sanoo.

Rencontres du 9è Art -sarjakuvafestivaalin päänäyttely Sarjakuva BD Finlandaise esittelee 24 suomalaisen sarjakuvataiteilijan töitä. Kyseessä on suurin koskaan ulkomailla nähty suomalaisen sarjakuvan katselmus.

"Ranskalaiskustantajani sanoi, että minkään muun maan sarjakuvasta ei saisi vuoden sisällä sellaista määrää suuria näyttelyitä kuin suomalaisesta", perjantaina Aix-en-Provenceen saapunut Ranta kertoo.

Suomalaiset tekijät ovat nousussa sarjakuvan suurmaassa Ranskassa: viime vuosina Ranskassa on julkaistu yli 30 suomalaista sarjakuvateosta, ja lisää on tulossa.

Rannan hiljattain Suomessa ilmestynyt sarjakuvaromaani Kajaani julkaistaan vuoden lopussa ranskaksi. Aix-en-Provencen näyttelyssä on jo esillä ranskankielisiä otteita teoksesta.

Suomalaisen suurnäyttelyn lisäksi ranskalaisyleisö saa viikonloppuna tutustua itse tekijöihin, joista Aix-en-Provencessa ovat Rannan lisäksi paikalla Kati Kovács, Tommi Musturi, Petteri Tikkanen ja Amanda Vähämäki.

Suomalaiset kutsuvieraat jakavat ranskalaisyleisölle omistuskirjoituksia ja osallistuvat työpajoihin isäntämaan sarjakuvantekijöiden kanssa. Mukana on myös belgialaisen vaihtoehtosarjakuvan edustajia, joiden kanssa suomalaistaiteilijat näyttävät tulevan erityisen hyvin toimeen.

Festivaalin ranskalaiskomissaari Serge Darpeix uskoo, että työpajat tarjoavat suomalaisille ja ranskankielisille taiteilijoille mahdollisuuden oppia toisiltaan.

Maiden välisistä eroista kysyttäessä Darpeix sanoo, että ranskalainen sarjakuva näyttää yhtenäisemmältä kuin suomalainen sarjakuva. Pitkän perinteen takia erikoisuudet häviävät ranskalaisessa sarjakuvassa helpommin kuin suomalaisessa.

Suomalaisten sarjakuvantekijöiden erilaisuutta ja itsenäisyyttä korostetaan kautta linjan. Myös itse taiteilijat ovat samaa mieltä suomalaisen sarjakuvan monimuotoisuudesta.

Limingan taidekoulussa sarjakuvaa opettanut ja opiskellut Petteri Tikkanen painottaa, että suomalaisnäyttelyn tarjoama laaja spektri on tärkeä, jotta koko kirjo pääsee esiin.

Kemin sarjakuvapäivillä useasti palkitun Kati Kovácsin mielestä suomalainen sarjakuva perustuu yksittäisten tekijöiden ilmaisun persoonallisuuteen. Italiassa asuvan Kovácsin mukaan Aix-en-Provencen näyttely edustaa suomalaisen sarjakuvan "kovinta kamaa".

Cité du Livre -kulttuurikeskuksessa järjestettävä Rencontres du 9è Art -festivaali juhlii nyt viidettä vuottaan. Lajinsa merkittäväksi edustajaksi kasvaneella festivaalilla yleisön kohtaa tänä viikonloppuna yhteensä 120 sarjankuvantekijää. Kävijämääräksi arvioidaan lähes 40 000.

Suomalainen suurnäyttely on sijoitettu omistuskirjoituksia jonottavista festivaalivieraista täyden messuhallin yhteyteen. Suomalaisen sarjakuvan "kylmästä tulleeseen outoon graafiseen maailmaan" astutaan punaisen samettiverhon läpi.

Suomalaiset ja ranskalaiset järjestäjät painottavat festivaalin epäkaupallisuutta ja taiteilijakeskeisyyttä, mutta maanantaina lähinnä kirjastoväelle järjestettävään ammattilaispäivään toivotaan saapuvaksi myös kustannusalan väkeä.

Ville Ranta pitääkin sarjakuvantekijöiden kannalta erityisen tärkeänä festivaalin tarjoamaa mahdollisuutta kustannussopimusten syntymiseen.

Sarjakuvansa oman kustantamon kautta julkaisevan Rannan mielestä Suomen ongelman voi kiteyttää siihen, että Suomessa ei ole kuin yksi sarjakuvakustantamo, joka sekin julkaisee lähinnä kaupallista sarjakuvaa.

Rannan mukaan sarjakuvien julkaisukaan ei aina auta, sillä kirjakaupat eivät helposti ota pienkustantamoiden teoksia hyllyilleen eivätkä hanki lisäkappaleita teoksen loputtua.

Pakkomielteiseksi piirtäjäksi itseään kutsuva Ranta on tehnyt kolmen päivän Ranskan-matkansa aikana kolme sivua sarjakuvaa. Oululaisella on tarjolla ratkaisu esittämäänsä käytännön ongelmaan:

"Olemme perustamassa piirtäjäpienkustantajien kanssa yhteistä Toivo-nimistä sarjakuvakustantamoa, joka alkaa systemaattisesti levittää suomalaista sarjakuvaa kirjakauppoihin. Yritämme tuoda suomalaisen sarjakuvan laadun ja määrän nyt myös suomalaiseen tietoisuuteen."

Aix-en-Provencen suomalais-
näyttely 26. huhtikuuta saakka
www.bd-aix.com

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä