Mediakonserni Sanoma-WSOY:n alkuvuoden tulos jäi selvästi vuoden takaista heikommaksi. Viime vuonna tulosta lihottivat sijoitustoiminnan poikkeuksellisen hyvät tuotot, joita ei nyt ole luvassa. Siksi yhtiö ennakoi myös koko vuoden tuloksen jäävän viime vuotta pienemmäksi, vaikka varsinaisen liiketoiminnan tuloksen odotetaan pysyvän entisellä tasolla.
Sanoma-WSOY:n tammi-maaliskuun tulos rahoituserien jälkeen oli nyt 18,1 miljoonaa euroa eli noin 108 miljoonaa markkaa. Edellisvuonna samaan aikaan sitä kertyi yli kolme kertaa enemmän eli 51,4 miljoonaa euroa. Liikevoitto laski myös hieman eli 13,1:stä 12,7 miljoonaan euroon.
Konsernin liikevaihto kasvoi alkuvuonna 4,5 prosenttia 361,4 miljoonaan euroon. Koko tämän vuoden kasvuksi arvioidaan noin 6 prosenttia, millä liikevaihto kasvaisi yli 1,5 miljardiin euroon.
Yhtiön mukaan talouden yleisen epävarmuuden lisääntyminen on heijastunut myös Sanoma-WSOY:hyn, vaikka yhtiön media ovat parantaneet asemiaan mainosmarkkinoilla. Jos taloudessa ja ilmoitusmarkkinoilla vallitseva tilanne edelleen heikkenee, se saattaa tuntua odotettua vahvemmin konsernin taloudessa, yhtiö varoittaa.
Alkuvuonna pettymykseksi osoittautui varsinkin TV-mainonta, joka väheni 10 prosenttia. Sanomalehtien mainonta sen sijaan pysyi ennallaan. Konsernin osista parhaiten meni alkuvuonna sanomalehtikustantaja Sanomalla, jonka liikevoitto kasvoi 15 ja liikevaihto 7 prosenttia. Senkin tulosta rasittavat kuitenkin paperin hintojen nousu, painoviennin supistuminen ja mediamainonnan kasvun hidastuminen.
Sähköisen viestinnän konserni SWelcom kasvatti liikevaihtoaan yli kymmeneksen, mutta tulos painui entistä syvemmin tappiolle. Miinusta kertyi nyt 7 miljoonaa euroa eli lähes kaksi kertaa enemmän kuin vuotta aiemmin, mikä johtui lähinnä panostuksista tv-kanava Neloseen. Koko vuoden aikana SWelcomin odotetaan tekevän noin 20 miljoonan euron tappion. Myös WSOY:n alkuvuoden tulos jäi niukasti miinukselle. Aikakauslehtikustantaja Helsinki Median tulos oli entistä tasoa.