San­ki­vaa­ran­ty­kit ja en­si-lu­men la­tu­Vir­pi­nie­meen

Sankivaarassa hiihdetään tulevana talvena vasta, kun luonnon lunta on tarpeeksi. Virpiniemessä sen sijaa päästään suksille jo aikaisemmin.

Sankivaarassa hiihdetään tulevana talvena vasta, kun luonnon lunta on tarpeeksi. Virpiniemessä sen sijaa päästään suksille jo aikaisemmin. Oulun kaupungin liikuntalautakunnan päätöksellä tykittämällä tehtävä ensilumen latu siirretään Virpiniemeen.

Lautakunta päätti asiasta keskiviikkona. Päätös syntyi äänin 4-4; puheenjohtaja Henry Viheriävaaran äänen ollessa ratkaiseva. Vastaesityksenä oli asian palauttaminen uudelleenvalmisteluun.

Latu syntyy Virpiniemeen Oulun kaupungin, Haukiputaan kunnan ja Virpiniemen liikuntaopiston yhteistyöllä. Oulun liikuntaviraston omistuksessa oleva lumetuskalusto, tykki ja pumppujärjestelmä, siirretään Sankivaarasta Virpiniemeen. Haukiputaan kunnan vastuulle siirtyvät muun muassa lumen ja ladun teko ja ladun ylläpito.

Liikuntaviraston tekemän selvityksen mukaan Virpiniemen tarjoamat edellytykset ensilumen ladun toteuttamiselle ovat hyvät niin maastollisesti, teknisesti, liikenteellisesti kuin hiihtoa palvelevien tilojen puolesta. Matkaa Oulun keskustasta Virpiniemeen on muutama kilometri enemmän kuin Sankivaaraan. Ajassa mitattuna etäisyys on likimain sama.

Ensilumen ladun käyttömaksu on jatkossa sama oululaisille ja haukiputaalaisille hiihtoseuroille.

"Jos käytännön toiminnassa tulee mutkia matkaa, voimme helposti palata entiseen, mutta yhteistyötä aloitetaan hyvillä mielin", Oulun kaupungin liikuntajohtaja Jari Parkkonen sanoi.

Liikuntalautakunta päätti myös jatkaa Kuivasjärven Auran kanssa yhteistyösopimusta kaupungin pohjoisosien latuverkoston kunnostustöiden hoidosta. Sopimus kestää kevääseen 2011. Auran hoidossa on noin 60 kilometriä kaupungin latuverkostosta.

Auran ja kaupungin nykyinen sopimus latujen hoidosta päättyy tulevan hiihtokauden aikana.

Ilmoita asiavirheestä