Salo Ala­ta­lon rin­nal­le Jypin val­men­nus­joh­toon

Ari Salo ja päävalmentaja Matti Alatalo muodostavat jääkiekon SM-liigajoukkue JYPin valmennuskaksikon ensi kaudella.

Ari Salo ja päävalmentaja Matti Alatalo muodostavat jääkiekon SM-liigajoukkue JYPin valmennuskaksikon ensi kaudella. Salon ja Alatalon sopimukset seuran kanssa ovat kahden pelikauden mittaiset.

JYPin tuorein hankinta valmennuspuolelle Ari Salo pelasi aikoinaan SM-liigassa 387 ottelua, jossa hän keräsi 121 pistettä (32+89).

Salon joukkueina SM-liigassa olivat JYP ja Jokerit. Hän on voittanut kaksi kertaa liigan mestaruuden ja ollut kaksi kertaa hopealla. Jokereissa hän oli myös mukana voittamassa Euroopan seuramestaruutta 1993–94. Lisäksi Salo on pelannut yhden kauden Ruotsissa (MoDo).

SM-liigan jälkeen Salo siirtyi Ranskan Roueniin. Viime vuodet hän on toiminut pelaajavalmentajana ja nuorten valmentajana Ranskan Brianconissa ja Grenoblessa.

"Valmennuskulttuuri on ollut JYPissä aina korkealla tasolla, näin myös tulevina kausina", JYPin puheenjohtaja Jukka Seppänen uskoo.

Ilmoita asiavirheestä