Venäjän viranomaiset ilmoittivat tiistaina sulkeneensa laajan salakuljetusreitin Suomesta Venäjälle.
Venäjän sisäministeriön mukaan Suomesta ja Saksasta salakuljetettiin lentorahtina Moskovan Sheremetovon lentokentälle miljoonien eurojen arvosta matkapuhelimia, kännykkävarusteita ja tietokoneenosia.
Salakuljetuksen laajuudesta antaa kuvan Venäjän sisäministeriön ilmoitus, jonka mukaan viranomaiset ovat takavarikoineet juttuun liittyvissä ratsioissa jo 300 tonnia eli kymmenen rekka-autollista salakuljetustavaraa.
Takavarikoidun tavaran arvon ilmoitettiin olevan yli kahdeksan miljoonaa euroa. Venäläisen Kommersant-sanomalehden laskelmien mukaan viranomaiset takavarikoivat noin miljoona kännykkää. Tämä on runsas 40 prosenttia Venäjällä kuukausittain myytävästä kännykkämäärästä.
Kännykkäpula uhkaa
Venäjän viranomaisten mukaan tavara keploteltiin Sheremetovon lentokentän tullivarastoista väärennetyillä papereilla käyttäen hyväksi esimerkiksi valeyrityksiä, jotka oli rekisteröity kadonneiden henkilöpapereiden avulla. Viranomaiset takavarikoivat juttuun liittyvissä ratsioissa kymmenien valeyritysten leimoja.
Venäjän viranomaiset eivät ilmoittaneet, kuinka kauan salakuljetusreitti on jo toiminut. Näyttää kuitenkin siltä, että salakuljetus on ollut vakiintunutta ja toimittanut merkittävän määrän Venäjän markkinoille tulleista kännyköistä.
Salakuljetusrikoksia tutkivan Venäjän sisäministeriön K-osaston mukaan se sai vihjeitä salakuljetuksesta tämän vuoden tammikuussa. Vakiintuneeseen kanavaan viittaa myös se, että Venäjän kännykkämarkkinoilla pelätään syntyvän pulaa kännyköistä salakuljetusreitin sulkemisen vuoksi.
"Tämä johtaa kriisiin matkapuhelinmarkkinoilla. Käytännössä kaikki suuret matkapuhelinten jälleenmyyjät jäivät ilman merkittävää toimittajaa", venäläisen matkapuhelinmarkkinoista kertovan Sotovik-internetsivuston päätoimittaja Sergei Koljada sanoo venäläiselle Vedomosti-talouslehdelle.
Suomi-kytkös tarkentuu
Koljoda arvioi, että salakuljetusreitin sulkemisen vuoksi yli parisataa euroa maksavat matkapuhelimet voivat kallistua elo-syyskuussa Venäjällä noin 15 prosenttia.
Venäjän viranomaiset eivät ole selvittäneet, mikä osuus Suomella on ollut salakuljetuksessa. Vielä ei ole esimerkiksi selvää, onko kysymys Suomessa valmistetuista kännyköistä vai onko Suomi toiminut vain salakuljetuksen läpikulkumaa.
Ylitulliylitarkastaja Teemu Koskelan mukaan Suomen tulli ei tiedä, ovatko salakuljetetut kännykät Suomessa valmistettuja. Tullilla ei ole myöskään lopullista tietoa, onko salakuljetusvyyhteen sekaantunut suomalaisia yrityksiä.