Saksan ensimmäinen metallialan lakko seitsemään vuoteen on varmistumassa. Berliinin ja Brandenburgin osavaltioissa pidetyissä IG Metall -ammattiliiton jäsenäänestyksissä 85 prosenttia jäsenistä on äänestänyt lakon puolesta, kerrottiin tiistaina.
Tämä on selvästi enemmän kuin vaaditut 75 prosenttia. Äänestysprosentti oli yli 95.
IG Metallin Berliinin ja Brandenburgin alueen johtaja Hasso Düvel tulkitsi äänestystuloksen ”selväksi merkiksi” jäsenten taholta. "Merkit viittaavat työtaisteluun, hän sanoi. Hän kertoi, ettei työnantajapuolen kanssa neuvotella ennen lakon alkamista." Lakko alkanee 6. toukokuuta. IG Metallin hallitus kokoontuu luultavasti torstaina päättämään lakosta ja valitsemaan sen kohteet. Saksan metalli lakkoili viimeksi Baijerissa vuonna 1995.
Metallialan liitto piti jäsenäänestyksessä kiinni alkuperäisestä vaatimuksestaan, 6,5 prosentin palkankorotuksesta. Työnantajien viimeinen tarjous oli 3,3 prosenttia 13 kuukaudeksi.
Suurimmalla työsopimusalueella, 800 000 työntekijän Baden-Württembergin osavaltiossa Lounais-Saksassa, jäsenäänestys päättyi vasta myöhään iltapäivällä ja tuloksia oli odotettavissa Suomen aikaa kello 22.