Noin 250 saksalaista Nato-sotilasta siirtyi perjantain vastaisena yönä Kosovosta Makedoniaan. Saksalaiset liittyvät aiemmin tällä viikolla käynnistettyyn operaatioon albaanisissien riisumiseksi aseista.
Saksalaisosasto ei voinut saapua Makedoniaan aikaisemmin, koska Saksan parlamentin täytyi ensin hyväksyä joukkojen lähettäminen.
Naton mukaan tavoitteena olevista 3 300 aseesta on jo saatu kerätyksi kolmasosa, eli operaatio on edennyt hieman edellä aikataulusta. Makedonian parlamentti puolestaan aloittaa perjantaina keskustelun rauhansopimuksen edellyttämien lainmuutosten hyväksymisestä. Muutokset mm. parantavat albanian kielen asemaa ja lisäävät albaanien osuutta maan poliisivoimissa.
Makedonian hallitus lupasi aiemmin, että keskustelu lainmuutoksista aloitetaan, kun kolmannes sissien aseista on kerätty. Muutoksia ei kuitenkaan ole pakko hyväksyä ennen kuin kaikki aseet on kerätty.