SAK:n pu­heen­joh­ta­jak­si valittu Jarkko Elo­ran­ta vaatii hal­li­tus­ta täyt­tä­mään lu­pauk­set

Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n puheenjohtajana toiminut Jarkko Eloranta on valittu palkansaajakeskusjärjestö SAK:n uudeksi puheenjohtajaksi.

Jarkko Eloranta on SAK uusi puheenjohtaja.
Jarkko Eloranta on SAK uusi puheenjohtaja.
Kuva: Kimmo Penttinen

Palkansaajakeskusjärjestö SAK:n vastavalittu puheenjohtaja Jarkko Eloranta kiitti avauspuheessaan edeltäjäänsä ja linjasi järjestön tulevia koitoksia.

Eloranta sanoo palkansaajapuolen tehneen osuutensa kilpailukykysopimuksesta. Hän vaatii maan hallitusta huolehtimaan, ettei todennäköisesti syntyvällä sopimuksella luotuja työllistämisen edellytyksiä hukata.

Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n puheenjohtajan paikalta SAK:n johtoon siirtynyt Eloranta puolusti puheessaan julkisia palveluja.

– Julkiset palvelut tukevat ostovoimaa, kotimarkkinoita ja työllisyyttä ainakin samanveroisesti kuin veronalennukset. Tasa-arvoa ja yhteiskunnan eheyttä ja sosiaalista tiiveyttä ne tukevat veroalea paremmin, Eloranta sanoi.

Hän myös korosti, että SAK:lla täytyy olla jatkossakin kykyä keskusjärjestötason neuvotteluihin ja järjestöllisiin toimiin, vaikka kehitys kulkee kohti entistä hajautetumpaa sopimista.

Elorannan mukaan ammattiyhdistysliikkeen on lisäksi vastattava työn murrokseen.

– Pätkä-, silppu- ja osa-aikatyön määrä sekä nollasopimusten kasvu ovat ilmiöitä, joihin on puututtava.

Yksimielinen valinta

Tampereella koolla oleva SAK:n edustajakokous valitsi puheenjohtajan yksimielisesti. Elorannalla ei ollut kilpailijoita, ja SAK:laiset ammattiliitot kertoivat hyvissä ajoin ennen valintaa, että Elorannan takana on käytännössä koko liittokenttä.

Eloranta seuraa tehtävästä eläköityvää Lauri Lylyä, joka johti SAK:ta seitsemän vuotta. Eloranta kiitteli Lylyä siitä, että tämä on onnistunut pitämään SAK:lle tärkeistä asioista kiinni myös kilpailukykysopimusta solmittaessa.

– Jarkko, voin sen sanoa sinulle, että sinun on helppo aloittaa minun jälkeeni, sillä minä aloitin (Lauri) Ihalaisen jälkeen, Lyly nauratti kokousyleisöä.

SAK valitsi myös hallituksen muut jäsenet sekä uuden edustajistonsa ja sen puheenjohtajiston. Edustajiston kokoonpano perustuu jäsenliittojen esityksiin. Edustajiston puheenjohtajaksi valittiin yksimielisesti Palvelualojen ammattiliiton PAMin puheenjohtaja Ann Selin.

Päivi Niemi-Laineesta JHL:n puheenjohtaja

Toimialajohtaja Päivi Niemi-Laine siirtyy huomenna JHL:n puheenjohtajaksi. Filosofian maisteri Niemi-Laine on toiminut JHL:n toimialajohtajana ja puheenjohtajan varahenkilönä vuodesta 2012 alkaen. Hän tuli JHL:n palvelukseen vuonna 2009 tutkimuksen ja yhteiskuntapolitiikan päälliköksi.

JHL on hyvinvoinnin ammattilaisia ja opiskelijoita yhdistävä ammattiliitto kunnissa, valtiolla ja yksityisissä hyvinvointipalveluissa sekä seurakunnissa. JHL:ssä on noin 225 000 jäsentä, joista noin 70 prosenttia on naisia.

Ilmoita asiavirheestä