Olen ollut leski viisi viikkoa. Sitä ennen olin Alzheimerin tautia yli 25 vuotta sairastaneen puoliso.
Sairausajasta yli 13 vuotta puolisoni asui hoivakodissa, jossa kävin häntä tapaamassa päivittäin koronavuoden sulkuaikoja lukuun ottamatta.
Mielestäni Kalevassa 13.3. julkaistu artikkeli antoi hyvin erikoisen kuvan muistisairautta sairastavasta henkilöstä. Tai ainakaan se kuva ei ole yleistettävissä kaikkiin sairastuneisiin. Jotkut sanavalinnat olivat suorastaan sairasta loukkaavia.
Puolisoni menetti vuosia sitten liikkumis- ja puhekyvyn, hän ei pystynyt vuosiin itse syömään ja loppuvaiheessa nieleminenkin oli vaikeaa. Mutta hän tunsi minut – hoitajienkin näkemyksen mukaan – loppuun asti.
"Itsekin jo ehtoopuolen ihmisenä toivon, että meillä vajaakuntoisillakin olisi arvomme ja elämisen oikeus."