Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri kieltää henkilökunnaltaan tupakoinnin työaikana. Työntekijät eivät saa polttaa enää sisällä eikä ulkona. Sairaanhoitopiirin palveluksessa on 2 200 vakituista työntekijää.
Päätöstä perustellaan sillä, että sairaanhoitopiirillä on velvollisuus toimia kuntalaisten terveyden edistämiseksi. Taustalla ovat myös työajan käyttöön liittyvät syyt. Monella osastolla henkilökunta on kyllästynyt siihen, että osa väestä käyttää työaikaa tupakalla käymiseen, ja työt kaatuvat tupakoimattomien niskaan, kertoo sairaanhoitopirin johtaja Jaakko Pihlajamäki. Hänen mukaansa vastaavanlaisia ratkaisuja on tehty aiemmin Jyväskylän keskussairaalassa.
Pihlajamäen mukaan sairaanhoitopiiri ei aio palkata mitään "tupakointipoliisia" kieltoa valvomaan. Hän uskoo työporukan sisäinen paineen pitävän huolen siitä, että työaikana ei enää poistuta pihalle tupakoimaan.
Aiemmat tutkimukset ovat lisäksi osoittaneet, että 20-50 prosenttia tupakoitsijoista lopettaa sauhuttelun työaikana, jos se kielletään ja työnantaja muutenkin tukee lopettamista, huomauttaa Pihlajamäki. Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä tupakoinnin lopettamista on tuettu muun muassa perustamalla tukiryhmiä.
Tupakointikielto koskee Seinäjoen keskussairaalan ja Ähtärin aluesairaalan sekä paikallisten mielenterveystoimistojen henkilökuntaa.
Potilaat sen sijaan voivat edelleen tupakoida. Seinäjoen keskussairaalan muuttamista savuttomaksi sairaalaksi on mietitty pitkään, mutta tupakoinnin kieltämistä ikänsä polttaneilta potilailta on pidetty epäinhimillisenä.
Kielto ei voi
yltää taukoihin
Lapin yliopiston työoikeuden professori Seppo Koskinen sanoo, että työnantaja voi kieltää tupakoinnin työaikana, mutta taukoihin kielto ei voi ulottua. Lisäksi kiellosta pitäisi Koskisen mukaan sopia yhteistoimintamenettelyssä.
"Se on selvää, että työnantajalla on aina halutessaan oikeus edellyttää, että työaika käytetään työn tekemiseen. Jos lähtee oma-aloitteisesti ulos tupakalle, niin eihän silloin tee työtä", Koskinen huomauttaa.
"Mutta jos menee kahvi- tai ruokatauon aikana, niin siihen ei pitäisi voida puuttua. Jokainen saa käyttää taukonsa kuten haluaa."
Toinen puoli asiassa on se, että tupakkakiellolla puututaan työpaikalla vallinneisiin käytäntöihin siinä määrin, että Koskisen mielestä kyse on olennaisesta työpaikkaa koskevasta asiasta. Työnantaja- ja työntekijäpuolen pitäisi sopia muutoksesta yhdessä.
"Työnantaja on järjestänyt lain mukaiset tupakkatilat tai mahdollisuuden käydä ulkona tupakalla. Jos työnantaja sitten luopuu tällaisista omista käytännöistään, on asia sen verran yleinen, että se olisi asiallista käydä läpi yt-menettelyssä."
Sillä, onko työnantaja yksityinen vai julkinen - tässä tapauksessa kuntayhtymä - ei Koskisen mukaan ole asiassa oikeudellista merkitystä. Sairaanhoitopiiri on työnantaja siinä missä muutkin työnantajat.