Kunnallisissa terveyskeskuksissa ja sairaaloissa on ryhdytty palaamaan arkeen pitkän lääkärilakon jälkeen. Vaikka lakko päättyi perjantaina kello 24, käytännössä lakon aikana entisestään venyneiden potilasjonojen purku pääsi alkuun tänään. Viimeistään töihin on tultava keskiviikkoaamuna kello 8.
Miten nopeasti sairaaloissa ja terveyskeskuksissa päästään lakkoa edeltävään tilanteeseen, vaihtelee huomattavasti niin maan eri puolilla kuin terveydenhoidon eri aloillakin, kertoo lääkintöneuvos Martti Rissanen sosiaali- ja terveysministeriöstä.
Terveyskeskusvastaanotoilla normaaliin päästäneen muutamassa viikossa, erikoissairaanhoidossa paluutie on hitaampi.
Viitisen kuukautta kestäneen lakon aikana tehtiin kaikkiaan kolme kantelua, joissa epäillään lakon vaikuttaneen potilaan hoitoon.