Poikkeuksellisen säikky 2,5 kuukauden ikäinen ayshire-vasikka on ollut jo viidettä päivää karkuteillä kempeleläisellä maitotilalla. Tilan isäntä kertoi tilalla harjoittelua suorittavalle Kati Kaartiselle, että Mobile -niminen vasikka loikkasi karsinastaan, juoksi ulos navetasta ja ulkomaailman kohdattuaan säntäsi metsään.
– Isäntä arveli, että liekkö säikähtänyt valoja tai jotakin. Poikkeuksellisen säikky yksilö kuulemma on ja pahimmassa mahdollisessa iässä. Esimerkiksi isot sonnit väsyvät nopeasti, mikäli joskus karkuun ovat päässeet, mutta vasikka voi tuossa iässä painaa menemään pitkäänkin. Emäntä antoi vasikalle lisänimeksi Liikkuva laajakaista!
Some apuun
Kaartinen oli sen verran huolissaan Mobilen kohtalosta, että kirjoitti kuluvan viikon torstaina paikalliseen Facebookin keskusteluryhmä Oulun Puskaradioon päivityksen, jossa hän kysyy, löytyykö lähialueilta mahdollisesti koiranomistajia, joiden karvaturrit saattaisivat tarttua etsintäoperaatioon? Sosiaalisen median voima yllätti Kaartisen.
– Ihan mieltä lämmittää, kuinka ihmiset ottivat asian omakseen. Omaehtoisesti soittivat esimerkiksi Etsijäkoiraliittoon.
Apua järjestyikin pian päivityksen julkaisemisen jälkeen ja ensimmäinen etsintäyritys suoritettiin jääliläisen koiranomistajan australianpaimenkoiran avustuksella.
– Mobile ilmeistyi kaurapellon laitaan eilen illalla. Kuola ihan valui suupielistä, kun se nälissään oli tulossa imemään kättäni ja meinasipa Mobile mennä jo navettaankin, mutta niin vain kävi että vasikka säikähti taas ja säntäsi metsään. Etsimme Mobilea puoli kahteen saakka yöhön kera koiran ja mönkijän mutta ei löytynyt, Kaartinen kertoo.
Tänään jatkuvissa etsinnöissä vainuavia kirsuja on yhden asemesta kolme, sillä samainen koiranomistaja tuo kaksi australianpaimenkoiraa lisää etsintöihin.
– Jospa se tänään löytyisi, Kaartinen huokaa.