Sai­di-Sief aikoo puh­dis­taa mai­neen­sa

Positiivinen tulos Edmontonin MM-kisojen 5 000 metrin kilpailun jälkeisessä doping-testissä oli yllätys kestävyysjuoksija Ali Saidi-Siefille.

Positiivinen tulos Edmontonin MM-kisojen 5 000 metrin kilpailun jälkeisessä doping-testissä oli yllätys kestävyysjuoksija Ali Saidi-Siefille. Matkan algerialainen MM- ja olympiakakkonen aikoo ryhtyä toimiin maineensa puhdistamiseksi.

Saidi-Siefin, 23, ns. A-testinäytteestä löytyi kiellettyä anabolista steroidia nandrolonia. Jos myös myöhemmin tutkittava B-näyte osoittautuu positiiviseksi Saidi-Siefiä odottaa kahden vuoden kilpailukielto.

- Testitulos oli sikäli yllätys, että olin aiemmin kesällä testissä Angersissa Ranskassa (21. 6.), Oslossa (12. 7.) ja Front-Romeussa Ranskassa, Saidi-Sief sanoo.

Algerian yleisurheiluliitto (FAA) on pyytänyt kv. yleisurheiluliittoa IAAF:aa selvittämään Saidi-Siefin lääkkeitä, joita hän on käyttänyt lääkärinsä määräyksestä.

Jos Saidi-Siefin B-näyte on positiivinen, hän menettää Edmontonin MM-hopean.

Ilmoita asiavirheestä