Tuoreen sähköpostiviruksen kehittelijä, hollantilainen 20-vuotias tietokonehakkeri, ilmoittautui keskiviikkona poliisille. Hän on myöntänyt kehittäneensä Anna Kournikova -nimisen viruksen, joka on ennättänyt saastuttaa miljoonia tietokoneita.
"Nuorukainen tuli keskiviikkona Leeuwaardenin poliisiasemalle ja vahvisti olevansa viruksen kehittäjä", kertoi poliisin edustaja. Mies oli kertonut päättäneensä paljastaa itsensä sen jälkeen, kun hän oli tajunnut kuinka laajaa tuhoa virus oli aiheuttanut.
Hän oli kopioinut olemassa olevan Internet-tiedoston, syöttänyt siihen viruksen ja ladannut tiedoston takaisin Internetiin uutispalvelun kotisivun kautta. Poliisin mukaan tämä oli tapahtunut sunnuntaina.
Ruotsalainen tietoturvayhtiö Atremo AB selvitti miehen henkilöllisyyden, kerrottiin suomalaisesta tietoturvayhtiö F-Securesta. Atremo luovutti nimen Yhdysvaltain liittovaltion poliisille FBI:lle. Atremo on F-Securen ruotsalainen jälleenmyyjä, ja yhtiöt julkistivat tiedon yhdessä.
Atremo löysi tekijän Internetin keskusteluryhmien, web-foorumeiden ja kotisivujen kautta. Tekijä oli käyttänyt useita valenimiä ja sähköpostiosoitteita.