Sähköisten henkilötunnisteiden käytön toivotaan yleistyvän Suomessa vauhdikkaasti. Pyrkimyksenä on, että kansalaiset voisivat jatkossa käyttää erilaisia verkkopalveluja sujuvasti niin pankkikorttien, valtion sähköisen henkilökortin kuin teleoperaattorien SIM-korttien sisältämien varmenteiden avulla.
Sähköisen asioinnin kehittämistä on toissa keväästä asti pohdittu ns. Pro HST -ryhmässä. Sen tavoitteiden mukaisesti on toteutumassa mm. sähköisen henkilökortin ja Kela-kortin yhdistäminen. Nyt työn jatkajaksi on koottu uusi HST-ryhmä, jonka jäseninä ovat mm. suurimmat pankit, Luottokunta, Sonera, Radiolinja ja Väestörekisterikeskus.
Tavoitteena on, että viiden vuoden kuluttua ainakin 35 prosenttia väestöstä käyttäisi sähköistä henkilötunnistetta verkkoasioinnissa.