Kansaneläkelaitos ja Lääkelaitos selvittävät yhteistyössä edellytyksiä sähköisen reseptin eli e-reseptin käyttöönotolle. Sosiaali- ja terveysministeriön aloitteesta alkavan hankkeen aikana mietitään muun muassa lääketurvallisuuteen ja tietosuojaan liittyviä kysymyksiä.
Järjestelmän olisi myös sovittava yhteen sairausvakuutuksen lääkekorvausjärjestelmän kanssa. Sähköisiä reseptejä päästäneen kokeilemaan aikaisintaan ensi vuoden lopulla, ja kokeilutkin kestänevät parisen vuotta.
Mikäli sähköiset reseptit otetaan käyttöön, potilas saa lääkemääräyksensä lääkäriltä sähköisessä muodossa. E-resepti kulkee verkkoteitse apteekkiin ja edelleen Kelaan.
Asiakas voi entiseen tapaan valita itse apteekkinsa. Halutessaan reseptin saa myös perinteisenä paperireseptinä.
Suomessa toimitetaan lääkkeitä noin 37 miljoonan reseptin perusteella vuodessa.
Vastaavia hankkeita on suunnitteluvaiheessa esimerkiksi Britanniassa ja Saksassa. Muun muassa Tanskassa ja Hollannissa e-reseptit ovat jo käytössä.