Sähköasentajien lakon sovittelua jatketaan edelleen tänään. Ratkaisu SAK:laisen Sähköalojen ammattiliiton ja työnantajia edustavan Talotekniikkaliiton väliseen työsopimuskiistaan pyritään saamaan torstaihin mennessä.
Nyt lähinnä pääkaupunkiseutua koskevan työtaistelun on määrä laajentua perjantaiaamuna kaikkiin noin 10 500 talotekniikka-alan sopimuksen piirissä olevaan sähköasentajaan. Tällä hetkellä työtaistelu koskee noin 2 500:aa sähkömiestä.
Osapuolten johto neuvotteli tilanteesta aamupäivällä valtakunnansovittelija Juhani Saloniuksen kanssa. Tarkoitus on jatkaa sovittelua iltapäivällä. Saloniuksen on odotettu jättävän kiistaan sovintoesityksen tämän päivän aikana.
Saman sopimuksen piirissä olleen SAK:laisen Rakennusliiton osalta lakonuhka näyttää peruuntuvan. Rakennusliiton parhaillaan koolla olevan hallituksen uskotaan hyväksyvän eilen illalla saavutetun neuvottelutuloksen.
Talotekniikkaliiton kanssa tehtävä sopimus koskee noin 4 500:aa eristys- ja putkimiestä.
Tänään jatketaan myös Sähköliiton ja yksityisiä voimalaitoksia edustavan Finergyn välisiä neuvotteluja energia-alan työehtosopimuksesta.
Sähköliiton hallitus on asettanut neuvottelujen takarajaksi torstain, jolloin energia-alan johtokunta ja hallitus kokoontuvat käsittelemään neuvottelutilannetta ja tekemään tarvittavia päätöksiä.
Liitto on uhannut painostustoimilla, mikäli neuvotteluissa ei saavuteta toivottua edistystä.