Sähköasentajien lakon sovittelua jatketaan edelleen valtakunnansovittelijan toimistossa. Ratkaisu SAK:laisen Sähköalojen ammattiliiton ja työnantajia edustavan Talotekniikkaliiton väliseen työsopimuskiistaan pyritään saamaan vielä illan aikana.
Lähinnä palkankorotusten tasoa koskevassa kiistassa ei kuitenkaan ole saatu aikaan ratkaisevaa edistystä. Sähköliiton hallituksen oli määrä käsitellä tilannetta iltapäivällä, mutta aikataulu näytti venyvän ainakin alkuiltaan.
Mikäli neuvotteluissa ei päästä sopimukseen, nyt lähinnä pääkaupunkiseutua koskevan työtaistelun on määrä laajentua huomisaamuna kaikkiin noin 10 500:een talotekniikka-alan sopimuksen piirissä olevaan sähköasentajaan.
Tällä hetkellä työtaistelu koskee noin 2 500:ta sähkömiestä.
Neuvotteluja lakon lopettamiseksi on käyty aamupäivästä lähtien valtakunnansovittelija Juhani Saloniuksen johdolla. Salonius ei osannut vielä iltapäivällä arvioida, onko sovintoesityksen jättämiselle olemassa edellytyksiä.
Tänään on jatkettu myös Sähköliiton ja yksityisiä voimalaitoksia edustavan Finergyn välisiä neuvotteluja energia-alan työehtosopimuksesta. Mikäli ratkaisua ei saada torstain kuluessa, Sähköliitto on varautunut päättämään painostustoimista.
Energia-alan työehtosopimuksen piirissä on noin 5 000 sähköntuotannossa ja jakeluyhtiöissä työskentelevää sähköasentajaa. Alan sopimus päättyi helmikuun lopussa.
Neuvotteluissa keskeisiä kiistojen aiheita ovat olleet palkankorotusten taso, uuden palkkarakenteen toteuttaminen ja mm. matkustuspykälän uudistaminen. Tavoitteena on ollut kaksivuotinen sopimus.