Irakin johtaja Saddam Hussein on rakentanut Pohjoismaihin vakoilukeskuksen, jolla on päämaja Tanskassa. Vakoojia toimii myös Ruotsissa ja Norjassa, kertoo länteen loikannut irakilainen kenraaliluutnantti tanskalaisen Politiken-lehden haastattelussa.
Amerikkalaisen New York Times -lehden mukaan Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelu CIA ja liittovaltion poliisi FBI ovat kuulustelleet samaa miestä Irakin suhteista Osama bin Ladenin ja hänen al-Qaeda-verkostoonsa.
Lokakuussa Irakin tiedustelupalvelun Mukhabaratin riveistä loikannut kenraaliluutnantti kertoo, että Irakilla on 14 vakoilukeskuksen verkosto Euroopassa ja Lähi-idässä. Hän sanoo olleensa itse mukana rakentamassa vakoiluverkostoa hankkimalla vakoilijoita sekä kouluttamalla heitä.
Miehen mukaan Irakin tiedustelupalvelu värvää uusia avustajia joka toinen vuosi Bagdadissa pidettävässä, ulkoirakilaisille tarkoitetussa kokouksessa. Viimeksi tällainen tapaaminen järjestettiin viime vuoden huhtikuussa.