Sääs­tö­toi­met nos­ta­neet Intelin kan­nat­ta­vuut­ta rei­lus­ti

Maailman suurimman suoritinvalmistajan, Intelin, heinä-syyskuun liiketulos 686 miljoonaa dollaria on 54 prosenttia edellisneljännestä ja jopa 547 prosenttia viimevuotista parempi.

Maailman suurimman suoritinvalmistajan, Intelin, heinä-syyskuun liiketulos 686 miljoonaa dollaria on 54 prosenttia edellisneljännestä ja jopa 547 prosenttia viimevuotista parempi.

Intelin liikevaihto oli heinä-syyskuussa 6,5 miljardia dollaria ja osakekohtainen tulos 0,10 dollaria: kasvua huhti-kesäkuulta 43 ja vuodentakaisesta 400 prosenttia.

Parantunut neljännestulos on seurausta säästötoimista, sillä yhtiön liikevaihto, kasvoi huhti-kesäkuusta vain 3 prosenttia ja oli samaa tasoa kuin vuosi sitten.

"Johtoasemamme tuotteissa ja teknologioissa on nostanut markkinaosuutemme mikroprosessoreissa korkeimmalle tasolle neljään vuoteen. Sitoudumme jatkossa investoimaan edelleen uusiin tuotteisiin ja teknologioihin, mikä vahvistaa entisestään asemaamme, kun talous ja kysyntä elpyvät”, sanoo Intelin pääjohtaja Graig Barrett.

Intelin mukaan maailmanlaajuinen talouden epävarmuus vaikeuttaa kuitenkin tulevaisuuden ennustamista. Yhtiö uskoo kuitenkin loka-joulukuun liikevaihdon olevan 6,5-6,9 miljardia dollaria.

Ilmoita asiavirheestä