Sääsken toukka on pi­lan­nut poh­joi­sen tat­ti­sa­don

Tatteja viedään yleensä paljon Italiaan, mutta sääsken toukkien vuoksi tästä viennissä on nyt välivuosi.

Tänä vuonna tattisato jää olemattomaksi.
Tänä vuonna tattisato jää olemattomaksi.
Kuva: Petri Hakkarainen

Herkkutattisato jää tänä vuonna Kainuussa ja Oulun seudulla olemattomaksi ja vienti Italiaan tyssää seinään, jos lähipäivinä ei tapahdu ihmettä.

Pohjoisen tatteja on alusta asti vaivannut kaksisiipisen sääsken toukka, vitsaus, joka on pilannut syksyn tattisadon.

”Tästä vuodesta tuli välivuosi. Emme ole pystyneet avaamaan ostopisteitä Kainuussa tai Oulussa. Kauppakuntoista tavaraa emme saa Italian markkinoille”, kertoo Ber-Ex Oy:n toimitusjohtaja Kari Jansa Sotkamosta.

Kaksisiipisen sääsken toukka on vaikea havaita herkkutatin pinnalta ja karu totuus paljastuu vasta, kun sienen halkaisee kahtia. Viheliäinen toukka syö tiensä tatin sisään jalkaa pitkin tai pillistön juuresta.

Jansan mukaan pohjoisen tattisadon voi pelastaa vain lähipäivien pakkasyöt, jotka tappavat sääsken. Pakkasten jälkeen pitäisi tulla lämmin sääjakso. ”Armonaika käy vähiin. Emme juurikaan usko enää tattisadon nousuun.”

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä