Saarela lan­nis­ti Ässät

Rauman Lukko on jääkiekon SM-liigassa Porin Ässille yhä hankala vastustaja. Lukko voitti Porissa loppuunmyydyn (6 500) katsomon edessä tasaisen taiston 2-1.

Rauman Lukko on jääkiekon SM-liigassa Porin Ässille yhä hankala vastustaja. Lukko voitti Porissa loppuunmyydyn (6 500) katsomon edessä tasaisen taiston 2-1.

Ässät on edellisen kerran voittanut liigassa Lukon viime vuoden syyskuussa. Illan paras pelaaja oli Lukon Pasi Saarela. Hän teki komeilla laukauksillaan raumalaisten molemmat maalit.

- Tiesimme, että ottelusta tulee tasaisen vääntö. Ässillä oli pitkään jatkunut hyvä jakso menossa, meillä oli peli pätkinyt. Nyt pelasimme hyvin.

Saarela muisti kehua Lukon maalilla ensimmäisen ottelunsa torjunutta Dwayne Rolosonia.

- Hän osoitti olevansa ammattimies. Hän ylti nimenomaan tärkeissä paikoissa loistaviin torjuntoihin.

Lukon kakkosvalmentajaa, ex-ässää Kari Makkosta tyydytti voiton ohella Lukon terästynyt puolustuspeli.

- Nyt siinä onnistuttiin jo paremmin, ehkä siinä oli maalivahdillakin osuutensa.

Ässien valmentajan Mika Toivolan mielestä ottelu oli hyvää viihdettä.

- Huonoa tietysti meidän kannalta oli, että hävisimme. Ylivoimapeliin kaipasin lisää terävyyttä,Toivola totesi.

Ilmoita asiavirheestä