Saa­pun­ki ei kannata hal­li­tuk­sen sel­vi­tys­tä So­ne­ras­ta

Puolueiden edustajat ovat eri mieltä keskustan puheenjohtajan Anneli Jäätteenmäen vaatimuksesta, että hallituksen pitäisi antaa eduskunnalle selvitys Soneran tappioista.

Puolueiden edustajat ovat eri mieltä keskustan puheenjohtajan Anneli Jäätteenmäen vaatimuksesta, että hallituksen pitäisi antaa eduskunnalle selvitys Soneran tappioista.

Soneran hajotetun hallintoneuvoston puheenjohtajan, kansanedustaja Pauli Saapungin (kesk.) mielestä selvitys ei ole tarpeellinen. Hän huomauttaa, että Soneran tappiot johtuvat IT-alan maailmanlaajuisesta syöksystä.

"On mahdotonta selvittää, kenen syy se on Suomessa. Pitäisi kysyä ennemmin maailmanlaajuisesti kenellä on osuutta maailmanlaajuiseen syöksykierteeseen ja kenen syy se on. Ei maailmanmenoa pysty etukäteen arvioimaan yksilöllisesti."

Liikennevaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Erkki Pulliainen (vihr.) puolestaan huomauttaa, että Paavo Lipposen kakkoshallitus on jo tehnyt ja antanut operaatiosta selvityksiä. Lisäksi asiasta on eduskunnassa käyty syvällinen keskustelu.

"Liiketaloudellinen virhe on tehty, ja siinä ei ole enää mitään selvittämistä. Jos aletaan tonkia, niin keskustan ja hallintoneuvoston puheenjohtajan Pauli Saapungin rooli tulee korostumaan. Keskustan edustaja Saapunki on ainut poliitikko, joka on ollut mukana tässä kaikessa. Yhdenkään muun puolueen edustaja ei ole ollut mukana", Pulliainen huomauttaa.

Pulliaisen mielestä Saapungin olisi puolueensa nimissä pitänyt reagoida, jos keskustalla on jotain huomautettavaa.

Pekkarinen Jäätteenmäen kannalla

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Mauri Pekkarinen on Anneli Jäätteenmäen kannalla. Hänen mielestä eduskunnan on saatava hallitukselta selvitys siitä, mitä epäonnistumisen taustalta löytyy ja miten ratkaisut syntyivät.

Pekkarinen viittaa myös julkisuudessa esillä olleeseen Mihin hävisivät Soneran rahat? -nettikirjaan, jossa väitetään silloisen liikenneministerin Olli-Pekka Heinosen (kok.) ja hallituksen johdon tienneen, mitä Soneran johto tekee.

"Hallitus on tähän asti vakuuttanut, ettei se tiennyt asiasta. Se täytyy selvittää, pitääkö tämä paikkansa ja onko eduskunnalle puhuttu totta", Pekkarinen vaatii.

Sonera teki 4,3 miljardin euron tappiot sijoittamalla Saksan matkapuhelinmarkkinoille.

Jäätteenmäen mielestä eduskunnan olisi saatava selvitys siitä, mikä osuus liikenne- ja viestintäministeriöllä ja hallituksen sisäpiirillä oli Suomen taloushistorian suurimmassa yksittäisessä investoinnissa.

Jäätteenmäki esitti vaatimuksensa perjantaina Etelä-Suomen Sanomissa ja Satakunnan Kansassa julkaistussa haastattelussa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä