Saa­me­lai­nen kult­tuu­ri pää­ai­neek­si Oulun yli­opis­tos­sa

Saamelaisen kulttuurin opinnot alkavat ensimmäisen kerran pääaineena Oulun yliopistossa ensi syksynä. Vastaavaa oppiainetta ei Suomessa eikä muissa Pohjoismaissa ole aiemmin ollut.

Saamelaisen kulttuurin opinnot alkavat ensimmäisen kerran pääaineena Oulun yliopistossa ensi syksynä. Vastaavaa oppiainetta ei Suomessa eikä muissa Pohjoismaissa ole aiemmin ollut.

Haku opintoihin on meneillään ja päättyy 13. toukokuuta. Ensimmäisten saamelaisen kulttuurin maistereiden on määrä valmistua viiden vuoden kuluttua.

Opintojen toteuttamisesta vastaa Oulun yliopiston Giellagas-instituutti.

Saamelaisen kulttuurin opinnot antavat valmiudet opettajan ja tutkijan työhön sekä monenlaisiin kulttuurialan tehtäviin saamelaisympäristössä sekä pohjoismaisissa ja muissa kansainvälisissä yhteyksissä.

Saamelaiskulttuurin pääaineopetusta varten on Giellagas-instituuttiin perustettu uusi alan professorin virka siellä jo aiemmin olleen saamen kielen professuurin lisäksi. Instituuttiin on perustettu myös saamelaisen kulttuurin lehtorin virka.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä