Ryhmien joh­ta­jil­la on halu päättää

Asian valmistelu alkaa heti, ettei se jää roikkumaan.

Asian valmistelu alkaa heti, ettei se jää roikkumaan. Kaupunginhallitus ja kaupunginvaltuusto päättävät poliittisen järjestelmän mukaisesti, miten kansanäänestyksen kanssa lopulta käy. Virkakoneiston valmistelumielipiteillä ei ole asiaan tältä osin vaikutusta."

Matti Pennanen<br>apulaiskaupunginjohtaja


"Kansanäänestystä ei tarvita. Tehtäväni on puolustaa kaupunginhallituksen esitystä. Adressi ei vaikuta mielipiteeseeni. Asia kuuluu vaaleissa valituille valtuutetuille, joille kansa on valtansa antanut. Oulun Energiassa kyse on hallinnon asemoinnista, ei myynnistä, ei ulkoistamisesta, vaan toimintaedellytysten parantamisesta."

Heikki Keränen SDP:n valtuustoryhmän puheenjohtaja

"Kokoomuksen ryhmä on miltei yksimielinen, ettei kansanäänestystä tarvita. Kaupunginvaltuutetut on valittu päättämään, ja siltä pohjalta pitää edetä. Ryhmässä voi olla toista mieltäkin olevia. Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että ihmiset ovat valinneet minut vastuulliseksi päättäjäksi. Asioissa mennään eteenpäin."

Ulla Hilmola kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtaja

Ilmoita asiavirheestä