Helsingin hovioikeus on hetki sitten tuominnut Susan Ruususen ja kustantaja Kari Ojalan sakkoihin yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisestä Pääministerin morsian -kirjassa.
Ojalan rangaistus on 60 päiväsakkoa ja Ruususen 20 päiväsakkoa.Ruususen tuloilla maksettavaa tulee 300 euroa ja Ojalan 840 euroa. Lisäksi heidän tulee muun muassa maksaa valtiolle yhteensä noin 8 500 euroa rikoshyötyä.
Hovioikeuden mukaan pääministeri Matti Vanhasen yksityiselämästä on esitetty tietoja ja vihjauksia, jotka ovat omiaan aiheuttamaan hänelle vahinkoa, kärsimystä tai halveksuntaa. Menettely katsottiin tahalliseksi, sillä Ojala ja Ruusunen tiesivät, ettei Vanhanen ollut antanut suostumustaan kirjan julkaisuun tai yksityiselämäänsä koskevien tietojen levittämiseen.
Rangaistuksessa otettiin huomioon lieventävänä seikkana, etteivät Vanhasen yksityisyyttä loukanneet tiedot olleet kovin vakavina pidettäviä.
Ojalalle määrättiin ankarampi rangaistus, koska hänen kustannusalan ammattilaisena olisi pitänyt Ruususta paremmin ymmärtää menettelynsä moitittavuus.
Hovioikeus hylkäsi syyttäjän vaatimuksen, että Etukeno Oy pitäisi tuomita menettämään valtiolle rikoksesta saatu hyöty.
Korkeimpaan oikeuteen?
Etukeno kommentoi hovioikeuden ratkaisua kotisivuillaan. Niiden mukaan se pitää sekä Kari Ojalan että Susan Ruususen saamaa langettavaa tuomiota käsittämättöminä.
"Suomi näyttää muulle Euroopalle surullista suuntaa kaventamalla sanan- ja julkaisuvapautta ja ahdistamalla omaelämänkerrallisten teosten kirjoittajia ja kirjankustannusalaa. Tämän jälkeen ketä tahansa voidaan rangaista mistä tahansa, jos vallanpitäjä väittää loukkaantuneensa - vaikkei edes suostuisi kunnolla yksilöimään, mikä häntä loukkasi ja miten", sivuilla kirjoitetaan.
Kustantaja katsoo, ettei se saanut hovioikeudessa asianmukaisesti puolustautua. Se olisi halunnut käsitellä asian suullisesti, mihin oikeus ei suostunut. Suullisessa käsittelyssä kustantamo olisi halunnut kysyä Matti Vanhaselta, "oliko hän aidosti loukkaantunut ao. kirjasta, vai oliko kyseessä vain pelko huolella rakennetun, yksityiselämää ainesosana käyttävän poliittisen kulissin rakoilusta."
Etukeno aikoo näillä näkymin hakea valituslupaa korkeimmalta oikeudelta.
Vanhanen ei vielä ota kantaa hovioikeuden ratkaisun sisältöön
Pääministeri Matti Vanhasen (kesk.) mukaan hovioikeuden tuomio niin sanotussa Ruusus-jutussa oli sen mukainen kuin hän oli hakemassa. Hän aikoo ottaa kantaa ratkaisun sisältöön vasta, kun päätös tulee lainvoimaiseksi.
Vanhasen mukaan kyse on hänelle periaatteellisesti tärkeästä asiasta, eli hänen kohdallaan siitä onko poliitikolla yksityiselämän suojaa vai ei.
"Kyse on ollut siitä, saako yksityiselämästä levittää tietoja, ihan riippumatta siitä minkälaisia ne tiedot ovat", pääministeri selvitti toimittajille saapuessaan eduskuntaan tiistaina.
Pääministerin mukaan kyse on ollut sinällään harmittomien tietojen levittämisestä, mutta taustalla on periaatekysymys siitä, koskeeko yksityisyyden suoja myös "ihmisiä, jotka ovat lähteneet näihin yhteisiin tehtäviin mukaan".
Vanhanen ei vielä tiistaina iltapäivällä ollut lukenut hovioikeuden päätöstä. Hän muistutti, että päätöksellä on merkitystä vasta sitten, jos se saa lainvoiman.