Vancouver/Dallas Suomi sai ensimmäistä kertaa veljesparin jääkiekon olympiajoukkueeseensa, kun Jarkko ja Tuomo Ruutu valittiin kisaryhmään torstaina. Toistaiseksi Ruudut voivat kuitenkin vain toivoa kummankin pelaamista, sillä nuorempi veli Tuomo on tuskaillut alkukauden selkänsä kanssa.
Chicagossa pelaavan Tuomon viimeisin ottelu oli marraskuun alussa. Selkä on vaivannut 22-vuotiasta hyökkääjää jo liigan harjoitusleiriltä asti. Viimeisten kahden viikon aikana Ruutu on saanut kuitenkin harjoitella kevyesti, kun kivut ovat kadonneet. Isoveli Jarkon tunnelmat Torinosta nousevat sitä mukaa, mitä paremmalta Tuomon tilanne näyttää.
- On todella hieno juttu tulla valituksi olympiakisoihin. Tuomon mukanaolo ryhmässä tuplaa sen erittäin hienoksi kokemukseksi, sanoo vuoden 2002 olympiakisoissa mukana ollut Jarkko, 30.
- Perinteet tekevät tästä turnauksesta niin erikoisen. Kisat ovat iso asia kenelle tahansa urheilijalle, hän lisää.
Vancouverissa pelaava Jarkko kuului siihen ryhmään suomalaispelaajia, joiden oli jännitettävä kisapaikastaan loppuun asti. Kokenut rymistelijähyökkääjä ei silti kärsinyt unettomista öistä.
- En oikeastaan miettinyt asiaa enkä halunnut miettiä. Jos valinta tulee, niin se tulee. Mietin enemmän meidän omia pelejä täällä (Vancouverissa), Jarkko tunnustaa.
Chicago-luotsi
epävarmana
Tuomo Ruutu tekee luonnollisesti kaikkensa päästäkseen kuntoon ennen Torinon kisoja. Chicagon edustajat miettivät ensisijaisesti Ruudun saamista takaisin NHL-jäille. Valmentaja Trent Yawney ei ole kovin vakuuttunut Ruudun pelaamisesta Torinossa.
- Kyseessä on pelaaja, jolla ei ole viime ajalta pelituntumaa. On mahdollista, että lähetämme hänet (Chicagon farmiseuraan) Norfolkiin, jotta hän saa kokemusta peleistä. Samalla näemme, kuinka hänen selkänsä pärjää ottelun väännössä. Vasta sitten voimme katsoa eteenpäin, Yawney selittää.
Tuomo tarvitsee kärsivällisyyttä, jotta hän pääsisi pelaamaan sekä Torinossa että Chicagossa keväällä.
- Totta kai haluan pelata olympiakisoissa. Toivon pääseväni sellaiseen kuntoon, että saan paljon pelejä ennen kisoja, Tuomo kertoo.
Suuri kunnia
Miettiselle
Dallasin Antti Miettinen ylsi olympiajoukkueen viimeisille hyökkääjäpaikoille. Ryhmään ei pääsy ei ollutkaan hänelle itsestäänselvyys.
- Tieto (joukkueeseen pääsystä) oli sekä helpotus että yllätys. Kyllä siihen hyvin olisi voitu valita joku muu, iloinen Miettinen nöyristeli.
Kahdessa MM-turnauksessa pelannut Miettinen pitää saavutusta hänelle toistaiseksi uran parhaimpana.
- Kovin kunnianosoitus tähän mennessä, korostaa vuoden 2003 SM-liigan parhaaksi pelaajaksi valittu Miettinen.
Miettinen, 25, on kolmannella NHL-kaudella lunastanut pelipaikan Dallasin kokoonpanosta. Peliaikaa 31 ottelussa on kertynyt keskimäärin 12 minuuttia ja tehojakin on jo 4 maalin ja 11 syötön verran.
- Tekemisen varmuus on parantunut. Pisteitä on välillä tullut ja välillä ei. Tehot ovat kohtalaiset, mutta pitäisi pystyä enempäänkin, koska olen pelannut aika hyvin äijien kanssa, myöntää Miettinen, joka on kiekkoillut välillä Mike Modanon ja Jere Lehtisen kanssa ykkösketjussa.
Miettinen ei ole sidottu kaukalossa mihinkään rooliin. Ylivoima- ja tasakentällispeli toimii ja alivoimapelissä Miettistä auttaa sähäkkä nopeus. Tehojakin voidaan odottaa, minkä todistavat 106 pistettä kahdelta viimeiseltä SM-liigakaudelta.
- Sanoisin olevani aika monipuolinen kaveri, Miettinen puntaroi.
- Tuskin minua mihinkään ykkösketjuun laitetaan, mutta pystyn ottamaan roolin kuin roolin vastaan. Ja kyllä johto varmasti jo tietää, mihin rooliin aikovat minut lyödä.