Rus­ka­tur­naus näytti, miten kesä on vie­tet­ty

Vastikään kolmen vuoden jatkosopimuksen nyrkkeilyn päävalmentajan pestistä tehnyt virolainen Ervin Kade totesi finaaliotteluiden tauolla, että Ruskaturnauksessa näkyi, kuka on treenannut kesällä ja kuka ei.

Rovaniemi Vastikään kolmen vuoden jatkosopimuksen nyrkkeilyn päävalmentajan pestistä tehnyt virolainen Ervin Kade totesi finaaliotteluiden tauolla, että Ruskaturnauksessa näkyi, kuka on treenannut kesällä ja kuka ei.

"Koska nyrkkeilyn SM-kisat pidetään varhain keväällä, pitää syksyllä katsoa uudelleen, kuka on kehittynyt tai taantunut", selvitti Kade, jonka mukaan kansainvälisissä turnauksissa on aivan eri meiniki.

Päävalmentajan mielestä alle 60-kiloisten sarjan voittanut Tampereen Jussi Koivula on tällä hetkellä maamme ykkösmies.

"Hän on paras suomalainen nyrkkeilijä. Hän on aktiivinen ja hänen otteluissa tehdään aina paljon pisteitä. Jussi on voittanut viimeisistä 12 kansainvälisistä ottelustaan yhdeksän. Se kertoo, että hän on oppinut oikean tyylin", perusteli Kade.

Ruskaturnauksen loppuottelussakaan Koivula ei saanut kunnon vastusta. Andrey Palienkon pyristely päättyi kolmannessa erässä kehätyuomarin keskytykseen.

"Se oli paljolti samanlainen matsi kuin vuosi sitten", vertasi Koivula, joka ei pitänyt kamppailuaan huippumatsina.

|"Menin ylikierroksilla ja runttasin turhaa voimalla. Mutta menihän se noinkin", totesi Koivula, jonka mielestä hän on kesän aikana petrannut fysikkaansa ja voimiaan.

"Nyt jaksan painaa loppuun asti", perusteli Koivula, joka lukeutuu päävalmentajan kolmen nyrkkeilijän ydinryhmään.

Koivulan lisäksi siihen kuuluvat Kaden mukaan yli 90-kiloisten Robert Helenius ja alle 90-kiloisten Jarno Rosberg, jolle ei löytynyt vastustajaa Ruskakehästä.

Sen sijaan Helenius sai ottelutuntumaa erän verran, kun vastassa ollut Venäjän Sergei Andrienkon avustaja heitti pyyhkeen kehän toisen erän alussa.

"Mielelläni olisin otellut pitempään", totesi pettynyt Helenius.



Vähintään yksi
mitali Pekingistä


Päävalmentajan mukaan arvokisoihin ovat portit kaikille auki. Paikat vain pitää ansaita. Liitto tukee nyrkkeilijöitä lähettämällä heitä kansainvälisiin turnauksiin ja lähialueiden leireille.Jussi Koivulalle liitto järjestää Tamperelle virolaisen sparraajan, sillä Suomesta ei hänelle tarpeeksi tasokkaita löydy.

Kaden mukaan hänen ryhmänsä ensimmäinen suuri tavoite on vuoden 2007 MM-kisat.

"Sieltä sitten pääsee kunkin sarjan kahdeksan parasta Pekingin olympialaisiin. Niistä kisoista puolestaan tavoitellaan vähintään yhtä mitalia", kertoi Kade.



Korhonen
pysäytti Jokisen


Vasta 17-vuotiaan Niko Jokisen voittokulku tyssäsi sarjan alle 69 kg loppuottelussa. Lahden Kalevan Anssi Korhonen otti puhtaan 5-0 -voiton tulevaisuuden lupauksesta.

"Saa nähdä riittääkö tämä näytöksi arvokisoihin", arvuutteli heinäkuussa Riihimäelle varusmiespalvelustaan suorittamaan mennyt Korhonen, jonka mielestä Niko ei hirveästi aloitteita ottelussa tehnyt.

"Otimme molemmat matsin tarkasti", näki Korhonen.

Kevyimmässä sarjassa Oulun Kehäkerhon Toni Hämäläinen yllätti iloisesti kukistamalla lähes sata ottelua otelleen Ari-Pekka Tervahaudan. Temppu oli melkoinen yllätys, sillä Hämäläinen on treenannut lajia vasta reilun vuoden.

"Hieno matsi. Paikka Tammer-turnaukseen varmistui tällä voitolla", lupasi päävalmentaja Kade.

Jos oli Hämäläisen voitto selvä, oli Rovaniemen Reippaan Joonas Koivuranta sitäkin tiukemmalla hallitsevan Suomen mestarin kanssa sarjassa alle 57 kg. Koivurannan voitto Jyri Naskalista tuli hajaäänin 3-2 sekavassa ottelussa.

"Mielestäni löin enemmän ja osuin useammin kuin Naskali minuun", totesi kahdesti aikaisemmin Naskalille hävinnyt Koivuranta.

Tiukilla oli myös Lasse Petäys-Käkelä, jonka voiton takeena olivat kaksi viimeistä erää.

"Niihin olen tyytyväinen, mutta toiseen erään puolestaan pettynyt. Ensimmäinen erä meni molemmilta katseluksi ja toisessa ruotsalainen tuli koko ajan hurjasti päälle", kertasi Petäys-Käkelä kamppailuuaan Serdan Demircania vastaan.

Rovaniemen Reippaan toisen sarjavoiton otti Tommy Heiniemi sarjassa alle 54 kg. Heiniemen neljäs Ruskaturnausvoitto irtosi numeroin 5-0 Tampereen Ai Whael Khaghanista.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä