Ruot­sis­sa juh­li­taan Ma­de­lei­nen ja Chrisin kuu­lu­tuk­sia

Ruotsissa on juhlittu prinsessa Madeleinen ja hänen amerikkalaisen sulhasensa Chris O'Neillin kuulutuksia.

Ruotsissa on juhlittu prinsessa Madeleinen ja hänen amerikkalaisen sulhasensa Chris O'Neillin kuulutuksia. Kuulutusjumalanpalvelus pidettiin kuninkaanlinnan kirkossa, ja iltapäivällä oli vuorossa juhlavastaanotto linnassa.

Madeleine oli pukeutunut mintunvihreään leninkiin ja sulhanen tummaan pukuun.

Kirkossa olivat kuningas Kaarle XVI Kustaan ja kuningatar Silvian lisäksi kruununprinsessa Victoria ja prinssi Daniel. Paikalla oli niin ikään prinssi Carl Philip, jonka tyttöystävä oli myös kutsuttu.

Tunnelma kirkossa oli leppoisa.

- On mukavaa saada toivottaa teille hyvää helluntaita. Enkä tarkoita nyt sitä, että Ruotsi pelaa jääkiekon MM-finaalissa enkä sitäkään, että vältyimme järjestämästä euroviisuja ensi vuonna, sanaili hovisaarnaaja Staffan Eklund.

Pari vihitään 8. kesäkuuta.

Ilmoita asiavirheestä